Jau galima deklaruoti turtą ir pajamas

IMG 3943Jau nuo trečiadienio gyventojai gali pildyti ir teikti preliminarias elektronines turto ir pajamų deklaracijas už 2011 metus.

Visas deklaravimo naujoves rajono žiniasklaidai pristatė Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Šilutės poskyrio vedėja Rasa BANAITIENĖ ir vyriausioji specialistė Dalia TRIBIČIENĖ.

Naujovės ūkininkams, kreditoriams ir leidėjams

Specialistės informavo, kad šiais metais gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijas privalo pateikti politikai, valstybės tarnautojai, kiti asmenys, kuriems buvo numatyta ši prievolė. Taip pat individualiai dirbantys gyventojai, t.y. tie, kurie Mokesčių inspekcijoje turi įregistravę individualią veiklą pagal pažymą arba įsigiję verslo liudijimą – nesvarbu, gavo jie pajamų ar negavo.

Pajamas privalo deklaruoti ūkininkai ir jų šeimų nariai – pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, kurių pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Deklaracijų neprivalo teikti tie ūkininkai, kurie PVM nemoka ir kurių pajamos per mokestinį laikotarpį neviršija 10 tūkst. litų.

Nuo šių metų turto ir GPM deklaracijas privalo pateikti kredito įstaigų tarybų ir valdybų nariai, administracijų vadovai, pavaduotojai ir jų šeimų nariai, viešosios informacijos rengėjo ir skleidėjo tarybų ir valdybų nariai, vadovai, jų pavaduotojai, vyriausieji redaktoriai, jų pavaduotojai, redaktoriai, jų pavaduotojai ir pastarųjų šeimos nariai.

Taip pat turtą ir pajamas turės deklaruoti tie gyventojai, kurie politinės kampanijos dalyviams per praėjusius metus paaukojo daugiau kaip 40 litų.

Iš pajamų mokesčio galės remti politines partijas

Šiek tiek pokyčių bus ir skiriant 2 proc. mokesčių dalies paramą.

VMI Šilutės poskyrio vyr. specialistė D.Tribičienė atkreipė dėmesį, kad dabar prašymą dėl paramos skyrimo privalo pildyti ir pateikti pats žmogus – nebeliko galimybės to padaryti per darbdavį ar kitą asmenį. VMI nepriims prašymų, kuriuos, susiradę juos remti norinčių žmonių, užpildydavo ir pluoštais pristatydavo paramos gavėjai.

„Nuo šiol žmogus, nusprendęs ilgesnį laiką tam pačiam paramos gavėjui pervesti savo 2 procentus pajamų mokesčio, galės prašyme nurodyti terminą, kiek metų rems pasirinktą paramos gavėją. Maksimalus terminas – penkeri metai“, – sakė vyr. specialistė.

Jei vėliau žmogus persigalvos, paramos gavėją galės pakeisti.

Dar viena naujovė ta, kad nuo balandžio 1 dienos gyventojai papildomą 1 proc. pajamų mokesčio galės skirti ir politinėms partijoms.

Elektroninė deklaracija – naudingesnė

Daliai gyventojų, kurie mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, mokestį už pirmąsias studijas ar pirmą profesinį mokestį, taip pat palūkanas už paskolas, paimtas iki 2008 m. pabaigos, bus suteikta mokesčių lengvata ir dalis šių išlaidų grąžinta.

Tačiau R.Banaitienė pabrėžė, kad dalis patirtų išlaidų grąžinama tik tiems, kurie praėjusiais metais mokėjo 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Pavyzdžiui, pensininkai, apdraudę vaikus ar anūkus, negali pretenduoti į išlaidų grąžinimą, nes jie patys pajamų mokesčio nemoka.

Primename, kad užpildyti elektronines turto ir pajamų deklaracijas galima per savo elektroninės bankininkystės sistemą arba per tiesioginę elektroninio deklaravimo sistemą (EDS), prie kurios prisijungiama sudarius sutartį su VMI, kai gaunami visi prisijungimui reikalingi duomenys.

Pildyti internetines deklaracijas taip pat galima ir VMI Šilutės poskyryje. Šio poskyrio vedėja R.Banaitienė informavo, kad įstaigoje veikia 5 internetinės prieigos taškai, prie kurių dirba ir gyventojus konsultuoja įstaigos specialistai. Deklaruoti galima ir visose rajono bibliotekose – tą padės padaryti mokesčių specialistų apmokytos bibliotekininkės.

Turto ir pajamų deklaracijas galima pildyti ir popieriuje. Tačiau popierinių deklaracijų pateikėjams permokos bus grąžintos daug vėliau nei tiems, kurie pateiks elektronines deklaracijas. Gyventojams, kurie deklaracijas pateiks elektroniniu būdu, mokesčių permokos bus pradėtos grąžinti jau kovo pabaigoje, popierinių deklaracijų pateikėjams – iki liepos 31 d.

„Kilus neaiškumams gyventojai gali skambinti nemokamu trumpuoju telefono numeriu 1882, kur visais su deklaravimu susijusiais klausimais pakonsultuos Mokesčių informacijos centro konsultantai“, – sakė Klaipėdos VMI Šilutės poskyrio vedėja R.Banaitienė.

Trumpas konsultacijas VMI specialistai teikia ir socialiniame tinklapyje „Facebook“ esančiame Elektroninio deklaravimo sistemos profilyje: https://www.facebook.com/e.deklaravimas.

Silutes naujienu LOGO