Ką reikia žinoti apie maisto papildus?

Maisto papildai tikrai gali būti naudingi, bet jie lygiai taip pat gali reikšti pinigų išmetimą į balą. Nuo ko tai priklauso? Labiausiai – nuo jūsų supratimo apie tai, ką darote, t.y. kokius maisto papildus vartojate ir kodėl. Kuo daugiau žinosite apie maisto papildus (ypač apie tuos, kuriuos vartojate ar ketinate vartoti), tuo efektyviau galėsite juos išnaudoti.

Pradžiai, jei kalbame apie (multi)vitaminus, reikėtų suprasti, kad jie būna dviejų rūšių: tirpūs riebaluose ir tirpūs vandenyje. Pirmoje kategorijoje, pavyzdžiui, yra vitaminas D, o antroje – vitaminas C. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad žmogaus kūnas skirtingai reaguoja į šias vitaminų kategorijas. Riebaluose tirpūs vitaminai yra pasisavinami tik kartu su maistiniais riebalais ir yra kaupiami organizme ilgam laikotarpiui. O vandenyje tirpūs vitaminai nėra kaupiami ir jų pasisavinama tik tiek, kiek reikia tam momentu, jų perteklių pašalinant kartu su šlapimu.

Tai reiškia, kad apsinuodyti riebaluose tirpiais vitaminais yra daug lengviau, nei tirpiais vandenyje. Todėl vandenyje tirpūs vitaminai yra dažnai pardavinėjami didelėse ir gerokai rekomenduotiną paros normą viršijančiose dozėse (pvz. vitamino C standartinė dozė siekia 500% RPN). Todėl prieš vartojant tokius maisto papildus reikėtų sužinoti ar vienos ar kitos kategorijų vitaminų jums tikrai trūksta ir kiek smarkiai, nes netinkamai juos vartojant jūs galite labai lengvai jų padauginti ir jais apsinuodyti.

Kitos taisyklės galioja vartojant ne vitaminų ar mineralų papildus, bet labiau egzotinius, augalinius papildus. Labai retas žmogus yra alergiškas vitaminams ar mineralams, kuriuos jis bet kuriuo atveju gauna kartu su maistu. Tačiau retas iš mūsų žino savo reakciją į augalus, kurių niekada nėra vartojęs.

Prieš pradėdami vartoti augalinius papildus, t.y. tuos, kurie yra pagaminami ne iš standartinių maistinių medžiagų, bet iš tradicinėje medicinoje naudojamų augalų, nusiteikite, kad jums gali pasireikšti vienos ar kitos formos alerginė reakcija. Dėl šios priežasties rekomenduotina pradėti vartoti kuo mažesnės koncentracijos papildus, kad pasireiškus bet kokiai neigiamai reakcijai ji nebūtų per daug stipri.

Taip pat reikia suvokti, kad dauguma augalinių maisto papildų nėra iki galo ištirti, todėl jų efektyvumas ir jų alerginė reakcija nėra taip gerai žinomi ir labai dažnai priklauso nuo individualių aplinkybių. Todėl standartinių papildų (vitaminų, mineralų) poveikis yra daug geriau žinomas ir griežčiau apibrėžtas maisto ir veterinarijos tarybos bei jos atitikmenų Europoje bei pasaulyje.

Tas pats galioja ir sporto papildams: jei jie nebus tinkamai suderinti su jūsų kūno poreikiais, jie taps pertekliniais ir prives prie nepageidaujamo poveikio. Taip pat žinokite, kad daugumą papildų reikia vartoti bent kelis mėnesius be pertraukų kad būtų pasiektas pastebimas rezultatas. Kitu atveju maisto papildas tiesiog neturės pakankamai laiko paveikti jūsų kūno.