KOKIE YRA KAULŲ RETĖJIMO POŽYMIAI IR KUO TAI GRESIA?

pexels.com nuotr.

Kaip teigia medikai, žmogaus kaulų masė auga iki jo trisdešimtmečio, o po to ima pamažu retėti. Taip pradeda vystytis kaulų retėjimas. Tai sąlygoja osteoporozės – sisteminės skeleto ligos atsiradimą, kurios metu mažėja kaulų masė, pakinta mikrostruktūra. O pati kaulų masė ir jų tvirtumas tiesiogiai priklauso nuo tankio.

Kokiais būdais, kur ir kada pasireiškia osteoporozė?

Osteoporozė pasireiškia stuburo, klubų ir galūnių srityse. Stuburo osteoporozės metu įskyla arba įtrūksta slanksteliai, po to pasireiškia aštrus lokalus skausmas, kuris kartais nuslysta ir į pilvo sritį. Tuo tarpu, kai sergama klubo osteoporoze, skausmas įsikuria kirkšnyje, sėdmenyse arba priekinėje bei vidinėje šlaunies dalyje, gali persimesti į kelį.

Šie stiprūs skausmai yra ilgalaikiai ir reiškia, jog pats laikas keliauti pas gydytoją. Ši liga nepalieka ramybėje ir tų, kurie serga skydliaukės veiklos sutrikimais, kuriems trūksta vitamino D arba su šlapimu neteko didelio kiekio kalcio.

Kokia grėsmė iškyla žmonėms sergantiems osteoporoze?

Kai sergama osteoporoze žmogų ne tik lydi skausmai riešų sąnariuose, stubure ar pečių bei klubų srityse, bet ir nuolat lydi grėsmė lengvai susilaužyti kaulus. Kaulų lūžiai, kurie ištinka dėl osteoporozės, sukelia judėjimo negalią ar net gresia ankstyva mirtimi.

Dažnai pasitaikantys stuburo slankstelių kompresinio lūžio požymiai – tai staigus nugaros skausmas, kuris plinta dėl nervų šaknelių suspaudimo. Kai ištinka daugybiniai slankstelių lūžiai, tada žmogų sukausto sulenkta laikysena, prarandamas ūgis, dėl nuolatinio skausmo netenkama judrumo.

Dėl kokių nereikšmingų atsitikimų osteoporozė gali sukelti rimtą traumą?

Kai sergama osteoporoze, gali kilti rimta trauma net tada, kai staigiai atsisėdama ant kėdės arba pargriūvama ant laiptų, nors sveikam žmogui tokie nutikimai nesukeltų jokių rimtesnių problemų. O šia liga sergantys žmonės kartais net nepastebi, todėl negali atsiminti tos akimirkos, kurios metu buvo patirta kaulų trauma.

Todėl, kai sergama osteoporoze, itin reikia būti atsargiems žiemos metu, kai žemę dengia sniegas ir ledas. Geriausia atsargumo priemonė – tinkama avalynė su apkaustais, ir patariama vaikščioti tik tais takais, kurie pabarstyti žvyru su druska. O namuose vonios kambaryje ir koridoriuje prie lauko durų yra būtini neslystantys kilimėliai.