Kokius dažus pasirinkti lauko darbams?

Žiemai pamažėle besitraukiant, nejučiomis vis dažniau imame galvoti apie pavasarį ir vasarą laukiančius lauko darbus.

Tikriausiai pas daugelį iš mūsų galvose sukasi mintis, kad laikas perdažyti tvorą ar atnaujinti fasadą. Tokie darbai užima tikrai nemažai laiko, todėl norisi, kad juos kartoti reikėtų kuo rečiau. Svarbus aspektas, leidžiantis ilgiau mėgautis gražiai atrodančiu fasadu ar tvora, yra kokybiški lauko darbams skirti lauko dažai.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis dažus lauko darbams?

Renkantis dažus lauko darbams, visada įvertinkite, kokius lauko paviršius ketinate dažyti. Jeigu jūsų norimas nudažyti paviršius yra medinis, pravartu žinoti, kokia tai mediena, nes, pavyzdžiui, norint nudažyti tamsią medieną, jums prireiks ir blokuojančio grunto, kuris prislopina drėgmę. Blokuojančio grunto paskirtis – užtikrinti, kad iš medienos „išeinanti“ drėgmė nesugadintų bendro vaizdo, iškeldama dėmes. Medinius lauko paviršius yra rekomenduojama dažyti arba vandeniniais, arba aliejiniais dažais. Kitas dalykas, kurį būtina įvertinti – tai temperatūra, kuriai esant, planuojate dažyti. Tai ypač aktualu tiems, kurie lauko dažymo darbus planuoja pavasarį, kai oro temperatūra yra dar gana nenuspėjama. Pažymėtina, kad atvejais, kai planuojama dažyti, esant aukštesnei nei 7 laipsniai temperatūrai, galima rinktis tirpiklinius dažus. Prisiminkite, kad kuo žemesnė temperatūra, tuo tirpikliniai dažai labiau tirštėja. Sutirštėjusiais tirpikliniais dažais sunkiau padengti paviršius, džiūvimo procesas ilgėja, o ir pats darbas sutirštėjusiais dažais yra gana apsunkintas. Kitas svarbus momentas – tirpikliniai dažai džiūsta oksidacijos principu, todėl saulės šviesa jiems yra labai svarbi. Specialistai rekomenduoja dažymo darbus šiais dažais pradėti anksti ryte, kad dažai turėtų daugiau laiko pilnavertiškai išdžiūti. Jeigu temperatūra yra didesnė nei 10 laipsnių, galima rinktis lateksinius dažus. Standartiniams lateksiniams dažams iš principo labiau tinka šilta temperatūra, nes tada jų savybės atsiskleidžia geriausiai. Lateksinių dažų sukibimas su dažomais paviršiais yra blogas tada, kai lauke yra daug drėgmės. Drėgname ore gali atsirasti dažų nutekėjimų ir trūkinėjimų. Kai kurie lateksiniai dažai yra tinkami naudojimui ir žemesnėje temperatūroje, t. y., temperatūroje iki 2 laipsnių šilumos. Jeigu planuojate dažyti šaltu oru, rinkitės būtent tokius, dažus, kurie sukurti taip, kad su jais būtų galima dirbti atšiauresnėmis sąlygomis. Jeigu planuojate dažyti arba perdažyti apšiltintą fasadą, vertėtų rinktis vandeninius dažus. Tinkamiausiais variantas būtų silikatiniai arba silikoniniai dažai, nes jie lengviau nusiplauna, lengvai dengiasi ir prie jų nelimpa purvas ir kiti nešvarumai.

Ką patyrę meistrai rekomenduoja, norintiems atlikti lauko dažymo darbus?

Bet kuris meistras pasakys, kad geriausiai planuoti lauko dažymo darbus pavasarį ir rudenį, nes šiais laikotarpiais temperatūros ir drėgmės kiekio santykis yra optimaliausias. Kitas patarimas, į kurį vertėtų įsiklausyti, yra tas, kad mažame plote spalva visada atrodo šviesiau, o štai nudažyta visa siena atrodys tikrai tamsesnė. Kitas meistrų patarimas taip pat yra susijęs su dažų spalva. Meistrai nerekomenduoja fasadams rinktis tamsių spalvų, nes saulėtomis dienomis tamsiai dažytas fasadas labai įkaista, o pradėjus lyti arba snigti – staigiai atvėsta, tokie temperatūros pokyčiai gali turėti įtakos fasadų būklei: dažytame paviršiuje gali atsirasti įtrūkimų (dažų sluoksnyje), spalva pastebimai greičiau bunka.