Kreatino vartojimas – ar jis turi naudos sportui?

Kreatinas yra natūraliai egzistuojanti cheminė medžiaga, kuri organizme atlieka svarbų vaidmenį energijos tiekimui raumenims, ypač vykstant intensyviam fiziniam krūviui. Kreatino vartojimas sportui padeda dėl įvairių priežasčių.

Papildoma energija

Kai kreatinas patenka į organizmą, jis virsta kreatinfosfatu ir kaupiasi raumenyse. Kai raumenys susitraukia, energijos šaltinis naudojamas greitai atstatyti ATP (adenoziną trifosfatą), kuris yra pagrindinis energijos šaltinis raumenų susitraukimui. Tai leidžia raumenims gauti papildomą energiją trumpalaikiams ir intensyviems judesiams, tokiems kaip svorio kėlimas arba sprintas.

Vartojimas susijęs su padidėjusiu jėgos ir ištvermės lygiu

Kreatinas padeda padidinti maksimalų jėgos ir ištvermės lygį. Tai ypač svarbu sportuojant, kur reikia pasiekti didelį raumenų darbą ir išlaikyti intensyvų tempą ilgesniu laikotarpiu.

Spartesnis atsistatymas po sporto

Kreatino vartojimas taip pat gali padėti greičiau atstatyti raumenis po intensyvios treniruotės. Tai leidžia sportininkui greičiau pasiruošti kitoms treniruotėms ar varžyboms.

Mažesnis raumenų nuovargis

Kreatinas gali sumažinti raumenų nuovargį ir pagerinti jų atsistatymą po intensyvios treniruotės. Tai padeda sumažinti riziką patirti traumą ir pagerinti kito sporto užsiėmimo efektyvumą.

Reikia paminėti, kad kreatino poveikis gali skirtis nuo sportininko ir jo organizmo individualių charakteristikų. Taip pat, šis sporto papildas dažniausiai veiksmingas intensyviam ir trumpalaikiam fiziniam krūviui, todėl gali būti ypač naudingas jėgos sporto šakų atstovams.

Kreatino galima gauti su maisto produktais, tačiau tą itin sunku įgyvendinti praktiškai, nes maiste jo kiekiai yra labai maži. Norint pajausti šios medžiagos naudą ir poveikį, geriausia vartoti kreatino papildus sportui, kurie dažniausiai būna milteliais arba tabletėmis.

Maisto papildai

Tai yra saugus ir itin gerai ištirtas preparatas. Maisto papildų formų yra įvairių: monohidratas, krealkalinas (kre alkalyn), hidrochloridas (HCl). Vieni preparatai vartojami kaupia vandenį kūne, o kiti ne. Taip pat skiriasi produktų tirpumą, pasisavinimo greitis ir kiti parametrai.

Tad tokiu atveju geriausia pačiam išbandyti įvairių gamintojų (garsiausi yra ON, Olimp, Dymatize, Universal Nutrition, Con-Crete ir kt.) siūlomus produktus. Vartojimas nurodytas ant prekės etiketės, tačiau jeigu laikysitės „užkrovos fazės“, tuomet dozės bus didesnės nei rekomenduojama. Suvartotas kreatinas kaupiamas raumenyse ir kepenyse, tad kol juo „užsikrausite“, praeis ne mažiau kaip savaitė laiko.

Prieš vartojimą rekomenduojami pasikonsultuoti su savo sporto treneriu arba užeiti į el. parduotuvę „Sportuojantys.lt“, kur pagalbą suteiks Indrė ir Deividas.