Mažosios Velykėlės – su tradiciniais papročiais ir vaikų saviraiška

usenu velykelesVisi laukiame švenčių, o sulaukę dar kartą suprantame, kaip greitai bėga laikas. Tos lauktosios taip greit pralekia, pasibaigia… Gerai, kad Velykos po savaitės atgarsį turi – Atvelykį, skirtą kiaušiniams ridenti, daužyti.

Atvelykis, dar vadinamas vaikų Velykėlėmis, tarsi Velykų pakartojimas. Pirmąjį sekmadienį po Velykų vėl dažomi kiaušiniai, ridenami margučiai, supamasi sūpynėse, krikšto motinos lanko savo krikšto vaikus. Tą dieną kiaušinius daužydavo tik vaikai.
Įvairiose mūsų rajono mokyklose taip pat buvo švenčiamos vaikų Velykėlės.

Usėniškiai kūrė Didįjį margutį

Paskatinti „Naisių vasaros“ kvietimo vaikų Velykėlių proga kurti Didįjį Velykų margutį, Usėnų pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtiniai ir pradinių klasių mokiniai su savo mokytojomis irgi kūrė įspūdingą margučio aplikaciją.

Visus, susirinkusius į šventę, pasitiko Usėnų kaimo kapela „Veržė“ (vadovė Z.Židackienė). Pirmokėliai pasekė vaikams sakmę apie tai, kodėl nuo senų senovės dažomi kiaušiniai.

Linksmai dainuodami vaikų Velykėlių ieškojo antrokų lėlių teatro personažai. O trečiokai ir ketvirtokai visus linksmino dainomis. Susikibę rankomis vaikai suko ratelius, žaidė lietuvių liaudies žaidimus.

Atvelykio šventę vainikavo margučių ridenimas, lydimas linksmų kaimo kapelos „Veržė“ melodijų. Šventės pabaigoje kapelą „papildė“ nauji muzikantai: pradinių klasių mokiniai.

„Naisių vasaros“ dėka kiekvienas šventėje dalyvavęs vaikas gavo po kompaktinį diską „Garny, garny, pasuk ratą“ su liaudiškų dainų, pasakojimų ir muzikos įrašais iš festivalio „Tramtatulis“.

Informavo Asta ŠEPUTIENĖ, pradinio ugdymo mokytoja.

Bikavėnuose velykaičių ridentojai vaidino pasakas

Bikavėnų pradinėje mokykloje trijų mokyklų – Vainuto vidurinės, Gorainių ir Bikavėnų – pradinukai, mokytojai, tėveliai kartu su Senųjų kaimo tradicijų kultūros centru dainavo, šoko ir rideno velykaičius.
bikavenai atvelykis
Melodingi garsai nuskambėjo iš Kazio Budriaus birbynės. Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro darbuotoja Indrė Norkaitytė visus pasveikino su mažosiomis Velykomis – Atvelykio švente. Pačiais margiausiais raštais išmargintas velykinis margutis atriedėjo į Bikavėnų kiemą.

Šventės metu vaikai turėjo progą pademonstruoti ir savo kūrybinius talentus. Visų mokyklų vaikai vaidino ir dainavo pasakas.

Bikavėnų pradinukai, pamokyti I.Norkaitytės, vaidino pasaką apie „Ožiukus ir piktąjį vilką“. Gorainių pradinukų pasaka „Raudonkepuraitė“ nuskambėjo kaip miuziklas su daug dainų, o mokytojas Edmundas Jankauskas pats suvaidino vilką.

Vainutiškiai atsivežė pasaką apie Pepę, kuri šauniai leido laiką žibučių pievelėje.

Pasak vyr. mokytojos Valentinos Jasaitienės, vaikai laukia šios šventės, nes nori parodyti savo sugebėjimus, gali pabendrauti su kitų mokyklų mokiniais. Savo vaidybiniais ir skaitovų sugebėjimais, kūrybiškumu ir jaujais talentais vaikai džiugina jau nuo 2003 metų, kai tokios šventės pradžią davė Vainuto ir Gorainių pradinukai.

Velykų Bobutė vaikams atnešė kiaušinių ir du didelius krepšius dovanų. Apdovanoti tie, kurie įminė mįsles, ir visi kiti šventės dalyviai. Velykų Bobutė pasekė pasaką apie karalių, kuris pirmasis sugalvojo dažyti kiaušinius.

Komisija išrinko gražiausią margutį ir apdovanojo antrokę Simoną Raubickaitę. Vaikai rideno margučius, bendravimas tęsėsi prie arbatos ir mokytojų suruoštų vaišių.

Informavo Daiva PUIDOKIENĖ, Bikavėnų filialo bibliotekininkė

spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.