MB buhalterija: kam patikėti apskaitos tvarkymą?

Mažoji bendrija nemažai daliai verslininkų patraukli ne vien dėl gana maloniai skambančio juridinio asmens tipo pavadinimo.

Vilioja gana nesudėtinga steigimo procedūra bei prieinamos galimybės pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis. Aišku, tai nereiškia, jog mokesčių mokėti nereikės, o ir apie buhalterinę apskaitą bus galima pamiršti. Apskaita aktuali visoms įmonėms, nepriklausomai nuo šių juridinio asmens tipo, veiklos srities, dydžio ar gaunamų pajamų. Tad MB buhalterija – taip pat svarbi tema, išsiskirianti tam tikrais niuansais. MB direktoriui, tikėtina, prieš tai pasitarus su kitais nariais, teks apsispręsti, kas tvarkys įmonės apskaitą. 

Buhalterinę apskaitą reglamentuojantys teisės aktai pažymi, jog, MB atveju, šios tvarkymas gali būti patikėtas MB nariui, pastovų etatą turinčiam buhalteriui arba specializuotai apskaitos įmonei/individualiai dirbančiam buhalteriui. Kodėl būtent šis variantas, lyginant su kitomis alternatyvomis, neretai įvertinamas kaip pats racionaliausias sprendimas?

  • Jei tarp MB narių yra kruopštus, pastabus, punktualus, atsakingas žmogus, kuris „pasirašytų“ įmonės buhalterijos tvarkymui, kodėl gi ne? Svarbus niuansas, jog tas žmogus turi turėti buhalterinį išsilavinimą arba būti išklausęs šios srities kursus. Tiesa, būtina žinoti, jog apskaitos tvarkymas iš šį atliekančio žmogaus pareikalaus daug laiko bei jėgų, o tai, priklausomai nuo kitų MB veikloje tenkančių darbų, gali tapti iš tiesų nelengva užduotimi.
  • MB buhalterija, priklausomai nuo veiklos krypčių bei apimties, gali būti iš tiesų nelengvas „riešutėlis“, kurį „perkąsti“ galės tik keli buhalteriai. Klausimas, ar norėsite ir būsite finansiškai pajėgūs  išlaikyti kelis etatinius darbuotojus?
  • Kitas variantas, kai, tvarkant MB buhalteriją, buhalteriui tenka ne itin daug užduočių. Natūralu, jog direktorius, matydamas, jog darbuotojas nėra užsikrovęs darbais, gali pradėti jausti nepasitenkinimą dėl šiam mokamo atlyginimo dydžio. Tačiau tuo ir pasižymi nuolatinis darbuotojo etatas, kuriam mokama už išdirbtą laiką, o ne atliktus darbus.

MB buhalterijos patikėjimas specializuotai apskaitos įmonei ar individualiai dirbančiam asmeniui minėtų niuansų padeda išvengti. Už konkrečių apskaitos užduočių atlikimą mokama tik sutartyje numatytą kainą, nepriklausomai nuo to, kiek laiko bei pastangų buhalteriui teko įdėti į šių atlikimą.