Mirusiųjų atminimo dienai artėjant: patarimai, kaip puošti kapus

Vėlinės – viena svarbiausių rudens dienų Lietuvoje. Žmonės jau pradėjo jai ruoštis: tvarko kapus, ieško žvakelių, augalų ar kitų papuošimų.

Specialistai pataria neperkrauti kapo spalvomis, rinktis panašius paminklo ir augalų atspalvius.

Svarbiausia – tradicijos

Lina Liubertaitė, apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja pastebi, kad žmonių domėjimasis kapų apželdinimo tematika jaučiamas. Pasak jos, gyventojams norisi ne tik atnešti žvakelę ar puokštę, bet ir iš anksto sutvarkyti kapus. Visgi, ekspertės teigimu, kapų apželdinimo mados keičiasi labai lėtai. Paprastai veliono atminimą puoselėjantys žmonės siekia ir kapą tvarkyti taip, kaip jam patiktų – nors tai prieštaraus asmeniniam skoniui, kapai puošiami taip, kaip mirusiajam būtų patikę. Tačiau kapų apželdinimo naujovės po truputį skinasi kelią ir Lietuvoje.

„Pastaruoju metu didelę įtaką kapų puošimui daro apželdinimo tendencijos, kurios vis labiau atspindi tvarumą, ekologiją. Dažnai kalbame apie tai, kad turėtume pagalvoti ne tik kaip šiandien atrodo kapas, bet ir ką paliekame po savęs. Kiekvienas galime padaryti nedidelį indėlį į tvaresnį gyvenimą ir atsakingai pasirinkti, kaip šią dieną papuošti kapus. Tai yra tikrai svarbu“, – sako L. Liubertaitė.

Lankant kapus, ekspertė pataria vietoje krūvos žvakių nešti keletą. Dar geresnis pasirinkimas – įsigyti vieną, gražų, didelį gaubtą ir jame keisti žvakeles, kurios būtų be papildomo stiklo, plastiko ar metalo. Toks sprendimas – gana naujoviškas ir galbūt ne kiekvienam suprantamas, tačiau net ir nedideli žingsneliai veda tvaresnio gyvenimo link.

Kaip kapus išlaikyti tvarkingus?

Neatsiejamas kapų atributas – augalai. L. Liubertaitė sako, kad augalus kapams geriau rinktis daugiamečius, nes vienmečius kasmet turime keisti. Augalai, kuriuos pasodinsime dabar, tikrai gražiai neatrodys pavasarį. Daugiamečiai augalai – alūnės, šilokai, rudeniai astrai ar viržiai gali augti visus metus ir estetiškai atrodyti visomis mums reikalingomis progomis.

Kaip papuošti kapus per Vėlines? Galimi keli variantai: arba rinktis iš anksto paruoštas puokšteles ar vainikėlius, arba patiems parodyti kūrybiškumo: pasirinkti tujų, pušų, putinų, šaltalankių šakelių. Šakeles ekspertė pataria tiesiog susmaigstyti į kapą, šalia įsmeigti vieną kitą gėlę – taip gaunama ekologiška dekoracija, kurią po Vėlinių galima išmesti prie žaliųjų atliekų. Kapams puošti puikiai tinka ir skintos gėlės, pavyzdžiui, chrizantemos.

Norint kapus estetiškus išlaikyti ilgą laiką dėmesį reikia atkreipti į kelias smulkmenas. Pavyzdžiui, sumažinti spalvų skaičių. Jei antkapio akmuo turi rausvo atspalvio, galima parinkti panašios spalvos akmenukus bei gėles – taip galvodami niekada nesuklysite. Tačiau jeigu kapą apsodinsite ir mėlynomis, ir geltonomis, baltomis, violetinėmis bei oranžinėmis gėlėmis – vaizdas bus chaotiškas. „Todėl siūlyčiau atkreipti dėmesį į tai, kokios spalvos vyrauja kapuose ir pagal tai pabandyti paieškoti gėlių ar dekoracijų, kurios jas atkartotų“, – pataria L. Liubertaitė.