Nuo rugsėjo parama šeimoms: nemokami pietūs visiems pirmokams ir priešmokyklinukams

Nuo naujų mokslo metų visi Lietuvos priešmokyklinukai ir pirmokai gaus nemokamus pietus darželiuose ir mokyklose. Tėvai, norintys, kad jų vaikai gautų nemokamą maitinimą, jau nuo liepos 1 d. gali kreiptis į Socialinės paramos skyrių arba gyvenamosios vietos socialinę darbuotoją.
Nuo rugsėjo gyvenimas palengvės dar daugiau nei 700 rajono šeimų, auginančių vaikus, nes ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai ugdymo įstaigose bus nemokamai pamaitinami.

Preliminariais skaičiavimais, nuo rugsėjo nemokamus pietus Lietuvoje papildomai gautų 49,6 tūkst. vaikų, Šilutės rajone – 712. Tikimasi, kad tai padės ugdyti sveikatai palankios mitybos įpročius.

Pirmieji nemokamai pietavo Vainuto ikimokyklinukai

Anksčiau nemokamą maitinimą mokyklose gaudavo tik vaikai iš nepasiturinčių šeimų, tačiau padėtis kai kuriose mokyklose pasikeitė jau nuo šių metų pradžios. Nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 31 d., pirminiame etape, nemokami pietūs buvo skiriami priešmokyklinukams tik savivaldybių atrinktose bendrojo ugdymo mokyklose, kuriose maitinimas organizuojamas taikant savitarnos (pilno ar dalinio švediško stalo) principą.

Kaip anksčiau yra minėjęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, sprendimą dalyvauti šiame etape buvo išreiškusios 49 savivaldybės ir 251 mokykla (apie 4,5 tūkst. mokinių). Šilutės rajone nemokamų pietų naudą pirmieji pajuto Vainuto ikimokyklinukai, kurie vieninteliai Savivaldybėje dalyvavo pirminiame etape ir nuo sausio 1 d. gavo nemokamus pietus.

Vainuto gimnazijos direktorė Laima Barakauskienė šią naujovę vertina palankiai. Ji pasakojo, kad nemokamus pietus gavo visi ikimokyklinukai. Mokykla organizavo dalinio švediško stalo principą, vaikai galėjo rinktis sriubą, garnyrą, tik karšto patiekalo – ne.

„Esame labai patenkinti“, – sakė direktorė, kuri džiaugiasi, kad nuo rugsėjo 1 d. nemokamai pietaus ne tik priešmokyklinukai, bet ir pirmokai.

Tėvai turi parašyti prašymą

Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sakė, kad dėl nemokamo maitinimo ikimokyklinukams ir pirmokams, keičiasi du dalykai.

Visų pirma, nebereikės vertinti šeimų pajamų, nemokami pietūs bus skiriami visiems ikimokyklinukams ir pirmokams, jeigu tik jų tėvai norės. Prašymą parašyti galima jau nuo liepos 1 d.
Antra, nuo rugsėjo mokyklose ir darželiuose nebeliks reikalavimo taikyti savitarnos principą, organizuoti švedišką stalą. Vaikams maistą įdės sveikatą pasitikrinęs darbuotojas, vaikui pasakius, ką jis nori valgyti. Pasak A. Šimelionio, savitarnos principas darželiuose ir mokyklose dabar sunkiai įsivaizduojamas dėl COVID-19 grėsmės.

Pirminiais skaičiavimais nemokamus pietus Šilutės rajono mokyklose gaus 340 priešmokyklinukų ir 372 pirmokai. Pietų porcija vienam vaikui kainuos 1,70 Eur. Lėšas nemokam maitinimui skiria valstybė.

Papildomai reikės 17,4 ml. eurų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad 2020 metais priešmokyklinukų ir pirmokų nemokamiems pietums papildomai reikės apie 8,6 mln. eurų. Vėliau kasmet papildomai reikės apie 17,4 mln. eurų biudžeto lėšų.

Šiuo metu nemokamas maitinimas užtikrinamas tik vaikams iš nepasiturinčių šeimų, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 183 eurų, neįskaičiuojant vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Kitąmet pajamų riba, nuo kurios priklausys nemokamas maitinimas, pakils iki 187,5 euro.

Tikimasi, kad nemokami pietūs ugdys vaikų sveikatai palankios mitybos įpročius ir ateityje jiems tai padės pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus.