Raginimas keisti asbestines dangas ir gundo, ir atstumia

ASBESTAS LIAUGAUDAS 1Gal pusantro šimto klausytojų Savivaldybės posėdžių salėje susirinko į Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) organizuotą seminarą „Asbestinių stogų dangos keitimas kaimo vietovėse naudojantis Lietuvos Kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ parama“.

Žmones gundo valstybės žadama 50 proc. parama asbestinei stogo dangai pakeisti. Tačiau pasibaigus seminarui žmonės skirstėsi su abejonėmis, ar verta veltis į tokią valstybės paramą, kai joje tiek keistų reglamentų ir apribojimų.

Stogai tik kaimo gyventojams

ŽŪM Kaimo plėtros departamento Alternatyvios veiklos skyriaus vyr. specialistė Nomeda Padvaiskaitė pasakojo, kad paraiškas dalyvauti stogų dangos keitimo programoje NMA Lietuvos padaliniai priima nuo sausio 16 d. iki kovo 30 dienos. Iki vasario 1 dienos 10 agentūros teritorinių skyrių jau turėjo 81 paraišką.

N.Padvaiskaitė paragino tokias paraiškas jau teikti ir Šilutės rajono kaimiškų gyvenviečių (iki 6 tūkst. gyventojų) individualių sodybų ir daugiabučių namų savininkus. Šilutės rajono Taryba, kiek pavėlavusi, bet jau patvirtino paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų programą.

Žmonėms niekas nepaaiškino, kodėl nuo 2007 metų ES finansuojamos programos sudėtinė dalis – asbesto turinčių dangų pakeitimas – pradėta įgyvendinti tik dabar. Tam skirta 60 mln. Lt europinė parama. Tačiau visiems jau aišku, kad daug svarstyti ir delsti nebėra laiko. Programa turi būti įgyvendinta iki 2014 metų.

Lėšas gaus ne kiekvienas, kas panorės. Atnaujinti stogų dangas galės tik asmenys, kurie 5 metus be pertraukų gyveno kaimo vietovėse. Net ir tie, kurie iš kaimų buvo išsikėlę trumpam laikui, turės laukti 5 metų gyvenimo kaime sukakties.

Pakeisti asbesto turinčias dangas bus galima tik gyvenamosios paskirties vienbučiams, dvibučiams ar daugiabučiams namams.

Paramos suma vieno pastato stogui pakeisti negalės būti didesnė nei 10 tūkst. litų. Iš projektinių pinigų bus galima kompensuoti 50 proc. išlaidų, skirtų senos dangos utilizavimui, naujos dangos ir lietvamzdžių įsigyjimui bei gautos paramos viešinimui.

Pasak N.Padvaiskaitės, žmonės, nusprendę prašyti paramos, kad galėtų pakeisti asbesto turinčias namo dangas, turėtų apsispręsti ir paraiškas pateikti ne vėliau kaip iki kovo 30 dienos. Tačiau ji perspėjo, kad iki paraiškos pateikimo įsigytos prekės nebus kompensuojamos. ASBESTASNebus jos kompensuojamos, jei paraiška remti dangos pakeitimą nebus patvirtinta. Patvirtinimas, kad paraiška tinkama finansavimui, geriausiu atveju gali būti suteiktas tik gegužės mėnesio antrą savaitę.

Viešnia ragino nepamiršti, kad visas projektas turės būti įgyvendintas savo lėšomis – nesvarbu, ar iš pačių gyventojų sutaupytų, ar iš pasiskolintų lėšų. Kompensacija bus skirta tik po to, kai visi darbai bus priduoti. Kompensacija už dangos keitimo darbą nebus skiriama. Taigi planuodami pakeisti stogo dangą, žmonės turėtų numatyti, kad statybininkams už darbą turės mokėti iš savų lėšų.

Mažiau pinigų turintiems gyventojams yra paguoda: darbus galima atlikti patiems arba kviesti talką.

Kai seminaro metu buvo pradėta kalba apie įvairiausių pažymų ir dokumentų pateikimą, salėje klausytojų skaičius pradėjo mažėti. Išeinantys žmonės kalbėjo, kad jokios naudos iš tokios paramos nemato, nes popierizmo paruošimas – „ilga kelionė per kopas“. Geriau perdažys tą kenksmingą asbestinį stogą ir pakaks visam amželiui.

Programą vertina prieštaringai

Šilutės įmonės „Stodesta“ direktorius Stasys Liaugaudas buvo seminare ir matė susirinkusiųjų rūškanus veidus. Iš žmonių replikų buvo galima suprasti, kad jie tikėjosi aiškesnės ir tikresnės paramos bei naudos, atsikratant kenksmingų stogo dangų.

Juk anais laikais, kai jie statė namus, niekas apie asbesto dangų keliamą pavojų sveikatai nė neužsiminė.

S.Liaugaudas jau 11 metų vadovauja stogo dangų prekybos ir montavimo įmonei ir turi didelę patirtį šioje veikloje. Jis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jau seniai seka mūsų šalies vyriausybės veiksmus šioje srityje ir yra įsigilinęs į stogų dangos keitimo ir išlaidų dalinio kompensavimo programą.

Šilutiškis neslėpė, kad šią programą vertina prieštaringai. Akivaizdu, jog ją kūrė biurokratai, labai tolimi nuo stogdengystės verslo.

S.Liaugaudui nesuprantama, kodėl dalinė kompensacija numatyta ne už visas stogo dangos ir lietvamzdžių sistemos medžiagas, o tik už dalį jų. Keista, tačiau nei vinys, nei lietvamzdžių alkūnės, laikikliai, pertvaros ir dar dešimtys stogdengiams reikalingų detalių nėra kompensuojamų prekių sąraše. Todėl S.Liaugaudas mano, kad bus daug žmonių, kuriems kompensacijos bus mažesnės, nei jie tikisi.

Verslininkas nustebęs, kad kompensuojamų dangų vidutinės kainos yra apie 20 proc. didesnės, nei jo vadovaujama bendrovė galėtų pasiūlyti klientams. UAB „Stodesta“ yra oficiali „Eternit Akmenė“, „Monier“ ir įvairių plieninių dangų firmų gamintojų produkcijos platintoja, todėl gali tokias prekes pasiūlyti pigiau nei prekybos centrai.

Ragino nenusivilti

UAB „Stodesta“ direktorius S.Liaugaudas ragina šilutiškius nenusivilti gremėzdiška, biurokratų sukurta stogo dangos pakeitimo išlaidų dalinio kompensavimo tvarka. Jis sako, kad jo vadovaujamos bendrovės vadybininkai įmonės klientams padės įveikti dokumentų tvarkymo vargus nemokamai. „Stodesta“ dokumentus kompensacijai gauti įsipareigoja tvarkyti nemokamai net ir tuomet, kai bendrovės klientai, įsigiję iš „Stodestos“ pageidaujamas dangas, norės darbus atlikti patys.

Seminare buvo daug nerimaujančių, kad jokios kompensacijos už pakeistą dangą negaus, jei nebus pristatyta senosios dangos utilizavimo pažyma. Žmonės baiminosi, kad iki gegužės mėnesio Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras gali keliskart padidinti tokių atliekų utilizavimo kainas. 

„Stodesta“, pasak S.Liaugaudo, jau dabar turi ilgalaikę sutartį su tokių atliekų utilizavimo įmone, kuriai už vienos tonos asbestinės dangos utilizavimą reikės mokėti 100 Lt. Taigi vieno namo stogo nebereikalingos dangos transportavimas ir utilizavimas gali kainuoti apie 400 Lt, o pusė šių išlaidų bus kompensuota.

Silutes naujienu LOGO copy