Savivaldybės politikai „palaimino“ Švėkšnos sinagogos pastatą – ketina pritaikyti turizmui

Artimiausiame Savivaldybės tarybos posėdyje Šilutės politikai tikriausiai pritars sprendimo projektui „Švėkšnos sinagogos sutvarkymas ir pritaikymas turizmui“.

Planavimo ir plėtros skyriaus viešojo administravimo specialistė K. Bernotienė, sakė, jog sinagogos sutvarkymui bus ieškoma lėšų per Norvegijos paramos fondą. A. Duobinienės nuotr.

Tokį spendimo projektą svarstyti Tarybos posėdyje palaimino visi politikai, kai jį pristatė Planavimo ir plėtros skyriaus viešojo administravimo specialistė Karolina Bernotienė.

Sinagogos veiklos neprisimena

Švėkšnoje senaisiais laikais veikę žydų bendruomenės maldos namai – sinagoga sovietmečiu buvo naudojami tikrai ne pagal paskirtį. Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, jau ketvirtą dešimtį metų gyvenantis Švėkšnoje „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad švėkšniškiai prisimena, jog sinagogoje buvo ir laikina sporto salė, ir laikina maisto prekių parduotuvė bei galiausiai – kombinuotų pašarų parduotuvė.

Atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metais, pasak seniūną A. Šeputį, buvo Lietuvos žydų draugijos iniciatyva buvo bandomos atkurti nuosavybės teisės į sinagogos pastatą, tačiau vėliau ši iniciatyva virto tik pastangomis gauti kompensaciją už kadaise nusavintą turtą.

Pastatas ilgą laiką stovėjo nenaudojamas

Dabar sinagogos pastatas tapo savivaldybės nuosavybe. Savivaldybė praėjusiais metais baigė pradinius pastato išorės aptvarkymo darbus: sutvarkė pastato stogą, sudėjo langus ir aptvarkė išorės sienas. Tokiems darbams savivaldybė buvo gavusi lėšų iš ES paramos per Kultūros ministeriją.
Pasak A. Šepučio, džiugu, kad Savivaldybė vėl ėmėsi iniciatyvos sinagogos pastatą atnaujinti ir naudoti turizmo reikmėms. Vertinant pastato būklę, jo viduje reikia tinkuoti sienas, sudėti grindis, įrengti tualeto patalpas ir dar atlikti daug kitų darbų.

Reikia per 700 tūkst. eurų

Planavimo ir plėtros skyriaus viešojo administravimo specialistė K. Bernotienė, pristatydama Švėkšnos sinagogos tvarkymo sprendimo projektą, kalbėjo, kad toks sprendimo projektas jau buvo parengtas ieškant finansavimo per Norvegijos paramos fondą. Dabar, kai LR Ekonomikos ir inovacijų ministras paskelbė kvietimą pateikti projektus, Savivaldybės administracija teikia Sinagogos tvarkymo projektą.

Švėkšnos sinagogos kapitalinio remonto projektui įgyvendinti numatyta apie 585 766,43 Eur suma, iš jų 87 864,97 Eur – Šilutės rajono savivaldybės biudžeto lėšos. Tai būtų ne mažiau kaip 15 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Jeigu tokiam projektui įgyvendinti būtų paskirtas finansavimas, Savivaldybė darbus galėtų pradėti jau šiemet.

Ekonomikos ir finansų komiteto politikai daug nesvarstydami pritarė, kad toks projektas būtų teikiamas Tarybos posėdžiui, nes sinagogos pastatas yra Švėkšnos centrinėje aikštėje ir tikrai papuoštų aikštės aplinką bei būtų lankomas turistų.

Komercijos direktorius, korespondentas