Seimas pritarė teismų sistemos tobulinimui

Seimas po svarstymo pritarė Teismų įstatymo pataisų projektui ir lydimiesiems teisės aktams, kuriais keičiamas atrankų į teisėjus organizavimo modelis, įgyvendinama specializuotų apygardos administracinių teismų pertvarka. Pakeitimais įtvirtinama galimybė reikšmingą teisinę patirtį valstybės tarnyboje turintiems asmenims pretenduoti į specializuotą pirmosios instancijos apygardos administracinį teismą.

pixabay.com asociatyvi nuotr.

Projektas numato nuolatines teisėjų atrankas į apylinkių ir apygardų teismų lygmenis, o ne konkrečius teismus ar jų rūmus. Tokių atrankų metu bus sudaromas pretendentų sąrašas, iš kurio bus galima operatyviau atrinkti kandidatą į konkretų teismą vos tik teisėjo vieta atsilaisvins. Toks sąrašas kiekvieno pretendento atžvilgiu galios metus. Įstatymo projektu paliekamos ad hoc, tai yra prireikus, atrankos į aukštesnius teismus ir vadovaujamas pareigas, nes šios atrankos vyksta retai. Siūloma atsisakyti kaip perteklinio reikalavimo teisėjui dalyvauti atrankoje, jeigu jis siekia persikelti iš vieno tos pačios pakopos teismo į kitą bei iš vienų rūmų į kitus, tai yra to paties teismo viduje.

Pakeitimais numatoma specializuotų apygardos administracinių teismų pertvarka. Vietoje Apygardų administracinių teismų siūloma įkurti Regionų administracinį teismą, veikiantį visoje Lietuvoje. Kartu atsisakoma išimtinio administracinių ginčų teismingumo Vilniaus apygardos administraciniam teismui. Ginčų nagrinėjimą siūloma skirti tose teismo patalpose, rūmuose, kurie yra arčiausiai pareiškėjo gyvenamosios vietos.

Teismų įstatymo pataisų projektui po svarstymo pritarė 77 balsavime dalyvavę Seimo nariai.

Pagal LR Seimo kanceliarijos inf.