Šilutės politikai apie naująją valdžią: „Gal nebebus „netyčia“ išasfaltuotų keliukų ir vaistų, kurie įtinka tik ministrui?..“

Ko Šilutės politikai tikisi iš naujosios Seimo ir Vyriausybės valdžios? Ką svarbaus, pamariškių nuomone, pirmiausia, ir vėliau - per visus ketverius metus turėtų nuveikti naujai tautos išrinktieji?

Šilutės krašto politikai tikisi, kad dirbant naujai išrinktai šalies valdžiai ir pamario kraštui klius ilgalaikių investicijų, kad čia bus kuriamos darbo vietos, o svarbiausia – bendras sutarimas ves į priekį ir mūsų kraštą.

Jau turime veikiantį naująjį Seimą. Išrinkta Seimo pirmininkė, kuria tapo liberalė, pasaulyje žinoma šachmatų meistrė Viktorija Čmilytė – Nielsen. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda viešai palaimino ir LR Seimas išrinko Ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę. Ji Prezidentui jau įteikė sąrašą kandidatų, kurie siūlomi į Vyriausybės ministrų postus.

Taigi, netrukus Seimas ir Vyriausybė išsidalins postus, valdančiosios partijos užsibrėš veiklos programą.

Per ketverius valdymo metus Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei jos partnerių valdomas Seimas ir Vyriausybė nuveikė darbų, kurie davė naudą valstybei ir jos žmonėms: be skolų liko SODROS biudžetas, šeimos gauna pajamas už kiekvieną vaiką, verslininkai ir ūkininkai neturi priekaištų dėl atsiskaitymo už Valstybės užsakymu atliktus darbus, deklaruotus pasėlius ar produkciją.

Koronaviruso pandemija Lietuvoje kenkia ūkiui ir žmonėms taip pat, kaip ir kitose šalyse. Dabar galime tik numanyti, ką galbūt reikėjo daryti kitaip, kad ji būtų suvaldyta.
Kaip ten bebūtų, žmonės nori geresnio gyvenimo ir valdžios keičiasi.

Tad ko Šilutės politikai tikisi iš naujosios Seimo ir Vyriausybės valdžios? Ką svarbaus, jų nuomone, turėtų nuveikti šis Parlamentas pirmiausia ir per ketverius metus?

Vygantas STOŠKUS, verslininkas, renginių organizatorius, Laisvės ir teisingumo partijos narys:

– Šiandien iš LR Seimo valdančiosios daugumos tikiuosi profesionalaus požiūrio į valstybės valdymą. Po rinkimų valdantieji deklaravo, jog įsiklausys į visas Seimo frakcijas, kadangi daug rinkėjų balsavo ir už šiuo metu esančius opozicijoje. Tačiau pirmieji posėdžiai parodė, kad Seime yra ne tik nesutarimų, tačiau ir ambicijų.

Tikiuosi, kad Seimo nariai savo žinias ir turimą patirtį išnaudos valstybės gerovės labui, bus sudaryta kompetentinga Vyriausybė.

Per ateinančią ketverių metų kadenciją tikiuosi, kad bus mažinamos Valstybės skolos, atkreiptas didesnis dėmesys į švietimo ir kultūros reikalus.

 

Sandra TAMAŠAUSKIENĖ, pedagogė, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkė:

– Teisingai pastebėjote: valdžios keičiasi, nes žmonės nori geresnio gyvenimo. Geresnis – ne tik sotesnis, pagarbesnis, geresnis gyvenimas, visų pirma – teisingas ir pagarbus. Taigi iš naujosios valdžios, formuojamos Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos, visų pirma tikiuosi kitokios politikos kultūros.

Pasitikiu valdžia, kurios priekyje yra moterys, ne tik todėl, kad aš moteris, bet, svarbiausia, kad jos turėjo įveikti daug daugiau kliūčių, stengtis bent pusantro karto daugiau seksistiškoje (moterų vieta prie puodų ir pan.) Lietuvoje, kad laimėtų rinkimus, nei bet kuris vyras. Kita vertus, išmintingi lyderiai vyrai gerbia protingas moteris ir veikia išvien, tokių vyrų matau valdžioje. Visų laimėjusiųjų partijų sąrašo lyderės yra moterys – jos laimėjo, vadinasi, neįveikiamų kliūčių joms nėra. Tikiu, kad ir viruso sukelta pandemija, stabdanti judėjimą pažangos link, apskritai stabdanti gyvenimą, bus įveikta sutelktomis visų politikų, medikų ir žmonių pastangomis.

Šis Seimas turės įveikti daug iššūkių švietimo, medicinos, aplinkosaugos ir socialinėje srityse. Daug problemų, kaip, pvz., švietimo, yra užsibuvusios ir trukdo Lietuvai judėti pirmyn, tačiau dar daugiau atsiras dėl pandemijos, pvz., medicinos, verslo ir kt. Mes gyvename geopolitinių grėsmių apsupty, dabar – dar ir Astravo atominės elektrinės grėsmė, nuolat reikia budėti sargyboje, o šitie iššūkiai reikalauja daugiau lėšų. Prioritetus Lietuvos politikoje artimiausiems ketveriems metams, kalbant apie švietimą, ir dar daugiau, derinant rinkimus laimėjusiųjų partijų programas, reikės susidėlioti pagal tai, nori to ar nenori. Ir tikiu, kad pavyks.

Zigmantas MERLIŪNAS, vadybininkas, TS-LKD frakcijos narys:

– Po naujausių pasikeitimų mūsų centrinėje valdžioje pirmiausia tikiuosi nuoširdumo ir tikrumo, kurį jau matome, sakymo tiesiai ir aiškiai, o ne išvedžiojant. Net jeigu pasakoma, kad nesakysiu, tai yra daug geriau negu bandoma kažką nutylėti ar pameluoti. Tikiuosi, kad bus daugiau skaidrumo ir nebeturėsim kažkokių dirbtinų draudimų ar įrašų trynimų istorijų, kai visas valdžios aparatas pajungiamas tam, kad būtų sunaikinti įrašai, kurie turėjo būti vieši. Tikiu, kad nebeturėsim dirbtinių piliečių papirkinėjimų, kai prieš rinkimus išmėtomos kompensacijos po kelis šimtus eurų už neaišku ką, tikintis, kad žmonės vien todėl balsuos už valdančiąją partiją. Tikiuosi, kad nebeturėsim keliukų istorijų, kai „netyčia“ išasfaltuojamas keliukas vedantis į premjero namus, kai eilėje yra kitų objektų, kurie sąžiningai laukia savo eilės.

Dedu dideles viltis į šią vyriausybę, kad bus padėti pamatai mūsų švietimo sistemos stiprinimui, kad bus pasiektas nacionalinis susitarimas tarp visų partijų ir nuspręsta kur ir kaip mes eisime su mūsų švietimo sistema, o ne ją vis keisime kas 4 metus.

Tikiuosi, kad bus sutvarkyta ir mūsų medicinos sistema, kuri bus atspari, net ir tokiems dideliems sukrėtimams kaip turime dabar pasaulyje. Kad net ir tokioje sudėtingoje situacijoje, nebus palikti likimo valiai kitomis ligomis sergantys pacientai. Taip pat, kad vaistus medikai galės skirti tokius, kokie tinkamiausi ligoniui, o ne tuos, kurie atrodo tinkamiausi ministrui į viską žiūrint vien per finansinę eilutę.

O mūsų rajonui, tikiuosi, bus numatyta ilgalaikių strateginių investicijų, kurių dėka būtų sukurtos darbo vietos, ar bent jau darbo sąlygos čia gyvenantiems žmonėms, o ne vien tik trinkeliuojamos gatvės.

Žygimantas KURLIANSKAS, vadybininkas TS-LKD frakcijos narys:

– Akivaizdu, kad pirmiausia reikės susitvarkyti su koronavirusu ir jo sukeltomis problemomis. Įveikus šią krizę arba bent kiek stabilizavus padėtį bus galima žvelgti toliau.

O toliau – žvelgiant iš šiandieninės perspektyvos – svarbiausia bus panaudoti gautas ES subsidijas ir paskolas taip, kad būtų sukurta daugiausia vertės. Esminis faktorius bus šių lėšų efektyvus, sklandus įsisavinimas, neapkraunant subjektų pernelyg didele biurokratijos našta.

Taip pat tikiuosi, kad didelis dėmesys bus skirtas švietimui. Jau labai ilgai kalbama, kad mokytojo profesija bus prestižinė. Noriu manyti, kad iki 2024 taip ir bus. Su profesijos prestižiškumu turėtų kilti ir ugdymo kokybė.

O žiūrint iš Šilutės rajono perspektyvos – laukiu sklandaus bendradarbiavimo tarp naujai išrinktos valdžios ir vietinės. Svarbu užbaigti pradėtus projektus ir pradėti dirbti ne tik ties infrastruktūros plėtra, bet ir pritraukiant investuotojus į mūsų rajoną.

Arūnas PUPŠYS, ūkininkas, Socialdemokratų – darbo partijos narys:

– Reikia pripažinti, kad nepaisant visos kritikos, buvusi Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos ir kitų partnerių valdžia nuveikė nemažai gerų darbų Lietuvai. Manau, kad pokyčius labiausiai pajuto mažiausias pajamas gaunantys asmenys ir vaikus auginančios šeimos – šioms visuomenės grupėms labiausiai reikia valstybės pagalbos. Reikia tikėtis, kad naujoji valdžia tęs šiuos pradėtus darbus.

Iš tiesų naujajame Seime nemažai naujų veidų, tad sunku nuspėti, kokia politika bus vykdoma per ateinančius ketverius metus. Belieka tikėtis, kad tarp koalicijos partnerių bus rastas bendras sutarimas, kuris ves Lietuvą tik į priekį. Manau, kad ir naujai išrinktas, Šilutės rajonui atstovaujantis Seimo narys Zigmantas Balčytis sugebės pasinaudoti savo ilgamete patirtimi ir prisidėti prie racionalių sprendimų priėmimo. Pastaraisiais metais Šilutės rajone taip pat buvo įgyvendinama nemažai didelių projektų, įskaitant Šilutės sporto ir sveikatingumo komplekso statybas. Tikimės, kad būsima Vyriausybė į savo planus įtrauks ir šio regiono tolimesnę plėtrą.

Antanas MARTINKUS, verslininkas, Socialdemokratų partijos narys:

– Žadami geri darbai, nauja politinė kultūra, dialogas su opozicija, bet per pirmąjį Seimo posėdį valdantieji įjungė keršto buldozerį. Manau, kad rietenos ir sąskaitų suvedinėjimas nepadės įgyvendinti naudingų šaliai ekonominių, kultūrinių, švietimo ir kitų svarbių sprendimų. Tikiuosi, kad naujoji valdžia neribos mūsų visuomenės drastiškais draudimais, baudomis, o kaip tik skatins laisvesnį požiūrį į verslą, žmonių teises. Manau, kad būtų protinga jeigu naujoji valdžia suteiktų daugiau laisvės ir savivaldos teisių mūsų Šilutės rajono savivaldybei ir visoms kitoms Lietuvos savivaldybėms, kadangi dabar didžiąja dalimi esame priklausomi nuo Vyriausybės nutarimų.

Džiugu, kad siūloma daug jaunų, ambicingų kandidatų į Vyriausybės ministerijų postus. Tikiuosi, kad jauni žmonės sulaužys nusistovėjusį stereotipinį požiūrį į valdininkus ir pakels pasitikėjimą valdžia. Linkiu valdantiesiems ir opozicijai nesivaikyti skandalų ir surasti bendrą konsensusą vardan Lietuvos žmonių gerovės.

Komercijos direktorius, korespondentas