Šventinio stebuklo laukia ir šeimų neturintys vaikai

vaikaiArtėjant gražiausioms metų šventėms, mūsų dėmesio be galo laukia ne tik artimieji, bet ir Saugų vaikų globos namuose gyvenantys vaikai. Todėl tiek jų auklėtojai, tiek vaiko teisių specialistai kreipiasi į geros valios žmones, galinčius išpildyti šių vaikų svajones – šventes sutikti šeimose. Juk gerumas, kad ir kaip paprastai tai beskambėtų, nieko nekainuoja, tačiau gali labai daug.

Apie 30 vaikų tikisi švenčių šeimose

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Indra Pranaitienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad tokiais atvejais, kai nepavyksta rasti vaiką nuolat globoti pasiryžusios šeimos, ieškoma alternatyvos. Ja tampa galimybė bent kartais vaikui pakeisti aplinką ir pasisvečiuoti namuose.

„Mūsų rajono vaikų globos namai stengiasi gyvenamąją aplinką padaryti kuo panašesnę į šeimos. Vaikai gyvena šeimynomis po 8-10 vaikų, turi puikiai įrengtas virtuvėles, kur gali virtis arbatas, kepti pyragus. Tačiau, aišku, kad kiekvienas svajoja turėti tikrą šeimą“, – mintimis dalijosi vaiko teisių specialistė.

Saugų vaikų globos namuose šiuo metu auga 71 vaikas: 12 ikimokyklinukų, 18 pirmos – penktos ir 41 šeštos – dešimtos klasės moksleivių. Maždaug pusė iš jų savaitgaliais, atostogų metu, švenčių dienomis išvažiuoja pas savo giminaičius. Keletą vaikučių pasiima ir kelios globos namų auklėtojos.

Tačiau dar pusė jų vis laukia stebuklo ir tų žmonių, kurie norėtų su jais pasidalinti savo laiku.

„Dažnai žmonės klaidingai galvoja, kad vaikams pirmiausia reikia dovanų. Tai netiesa, nes dovanų jie tikrai gauna. Vaikams svarbiausia pakeisti aplinką ir kaip didžiausią dovaną gauti kito žmogaus laiką, dėmesį, bendravimą. Jeigu paklaustumėt vaikų, ar jie nori turėti šeimą, namus, daugumos atsakymas būtų vienareikšmis, ypač – prieš šventes. Visi nori namų aplinkoje sėsti prie Kūčių stalo, pamatyti, kaip žiemos šventės šeimoje švenčiamos, išgyventi visus teigiamus potyrius“, – sakė I.Pranaitienė.

Vaikai nori nors pasisvečiuoti

„Vaikas – ne prekė, o jūs – ne pirklys, tad apsisprendęs per šventes parsivežti pasisvečiuoti vaiką, jo negalėsite pasirinkti pagal akių spalvą ir išvaizdą“, – kalbėjo I.Pranaitienė.

Pasak VTAS vedėjos, paprastai vaiką, atsižvelgdamas į individualius jo būdo bruožus, sužinojęs, ko tikisi ir globėjas, pasiūlo Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis.

Pagal dabar galiojančią tvarką, per ateinančias šventes namų jaukumu ir šiluma su globos namų auklėtiniais norintys pasidalinti geros valios žmonės Saugų vaikų globos namuose arba VTA skyriuje Šilutėje (Lietuvininkų g. 10) privalo užpildyti laisvos formos prašymą, kuriame reikia nurodyti, nuo kada iki kada vaikas svečiuosis jų namuose.

Tuomet darbo imasi VTAS specialistai arba socialiniai partneriai – seniūnijos darbuotojai, kurie nuvažiavę į namus patikrina sąlygas. Pasak I.Pranaitienės, taip tiesiog įsitikinama, kad vaikas važiuoja į gerus namus, kur su juo bus elgiamasi tinkamai.

Be abejo, būtinas ir paties vaiko sutikimas.

Dažnai savaitgaliui ar bent pusdieniui pasiimti vaiką iš globos namų norinčius jautresnius žmones stabdo baimė. Jie klausia savęs, kaip pabuvęs kitoje aplinkoje vaikas jausis grįžęs į globos namus, ar iš naujai jo gyvenime atsiradusio žmogaus neims tikėtis daugiau, nei šis gali duoti.

I.Pranaitienė visas šias baimes nuramina. Pasak jos, vyresni vaikai puikiai supranta, kad išvažiuoja į svečius, o vėliau grįš į globos namus. Svarbiausia tai, kad vaikas jaučia įsigijęs naują draugą.

Sudėtingiau su mažyliais, kurie išsiskyrimus išgyvena sunkiau.

Numatyti svečiavimosi tvarkos pakeitimai

Todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kartu su psichologais paruošė naują vaikų svečiavimosi tvarkos projektą. Jam įsigaliojus nuo kitų metų vaikas iki 7 metų amžiaus galės vykti tik į giminaičių šeimą, o vaikų iki 3 m. apskritai niekas negalės trumpam pasiimti. Išimtis bus taikoma tik tais atvejais, jeigu į šeimą važiuos ir mažylio broliai arba seserys.

Naujame projekte taip pat numatyta, kad žmogus, kuris norės į namus parsivežti vaiką, VTAS privalės pateikti pažymas apie savo sveikatos būklę ir teistumą arba baustumą.

„Atsiranda šioks toks saugiklis, kuris padės sumažinti skaudžias patirtis, kai atsitinka taip, kad vaiką iš globėjo dėl jo netinkamo elgesio tenka atimti“, – sakė VTAS vedėja.

Tačiau šiemet žmonės, norintys namų neturinčius vaikus pradžiuginti per Kalėdas, su naujais biurokratiniais barjerais dar nesusidurs.

Gerumas didėja kaip sniego gniūžtė

I.Pranaitienė ir Saugų vaikų globos namų direktorius E.Judeikis tiki, kad naujoji tvarka ir ateityje nesustabdys geros valios žmonių, kurių gerumas ir pasiryžimas bent retkarčiais pagloboti vaikų globos namų auklėtinius sklinda sniego gniūžtės principu.

„Kai vaikelį į namus parsiveža vienas kaimynas, apie tai pagalvoja ir kitas. Norėtųsi, kad ta gerumo gniūžtė suskiltų į daugelį dalelių ir visi vaikų globos namų auklėtiniai šias šventes sutiktų šeimose“, – linkėjo I.Pranaitienė.

Svarstantys tokią galimybę šilutiškiai ir kiti rajono gyventojai gali paskambinti telefonais (8 441) 46044 arba (8 441) 46043 į Saugų vaikų globos namus, kur jiems bus suteikta visa reikalinga informacija.