Bintai, tvarsčiai, teipai – kaip ir ką naudoti?

Įtvirtinti sąnarį ar apsaugoti nuo judesio raumenį esame įpratę bintais, tvarsčiais, įmautėmis, bet ne visi žino, kaip teisingai sutvarstyti traumuotą vietą. Kineziterapeutė ir vaistininkė atsakė, ką daryti traumos ar netikėtai persmelkusio skausmo atveju.

Patempimams

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros Vanagaitės teigimu, įsipjovimai, patempimai, raumenų spazmai – tai negalavimai, kuriuos tenka išgirsti kasdien. Dažniausiai pirmosios pagalbos kreipiamasi į vaistininkus, nes pacientai neturi reikiamų priemonių namuose. Tenka ir kraujavimą stabdyti įsipjovus, pagelbėti sumušimo, patempimo metu.

Vaistinėlėje L. Vanagaitė rekomenduoja turėti sterilius ir paprastus pleistrus, spaudžiamuosius tvarsčius, vienkartinius šalčio maišelius arba purškalus, dezinfekcinį skystį žaizdoms plauti, bintų, vaistų skausmui ir uždegimui mažinti.

Nedidelius sužalojimus, tokius kaip lengvi patempimai, galima gydytis namuose. Kažkurią kūno vietą pasitempti didžiausia rizika pavargusiems, prastos fizinės būklės žmonėms, turintiems antsvorio. Patempimas gali būti lengvas, vidutinis – kai yra nedidelis raiščio įplyšimas ir sunkus, kai yra pilnas raiščio plyšimas.

Dažniausios vietos, kuriose įvyksta patempimas – kulkšnis, kelias, riešas. Tokioms traumoms naudojamas ledas, vietiniai tepalai, poilsis, suspaudimas elastiniu bintu arba įtvaru ir reguliuojamas aukštis, kai tik įmanoma, laikyti sužeistą kūno dalį pakeltą. Tai padeda sumažinti  patinimą, skausmą ir raumenų spazmą.

Patemptą vietą reikėtų šaldyti 5-10 minučių kas 2-3 valandas, ledo pakuotę apvyniojus rankšluosčiu, kad nebūtų liečiama oda. Kitas metodas – šalčio masažas, kuriam reikėtų naudoti nedidelį ledo kubelį ir sukamaisiais judesiais masažuoti skaudamą vietą.

Raumenų ir sąnarių skausmui malšinti galima taikyti ir šilumos terapijas, kurios atpalaiduoja raumenis. Taip plečiamos kraujagyslės, suaktyvinama kraujotaka, juntamas mažesnis skausmas. Tinka specialūs šildomieji tepalai arba pleistrai.

Teipai

Kineziologiniai teipavimo metodai populiarėja, tokio tipo juostos palaiko kūno atramą, leidžia kūno skysčiams laisvai judėti per pažeistą raumenį, stabilizuoja pažeistą vietą prilipdami prie odos ir spausdami audinius, kurie yra apvynioti. Kineziologinius teipus galima naudoti ir esant raumenų nuovargiui, tai pagerina jų našumą, padeda treniruoti raumenis. Teipai gali koreguoti galvos, kaklo ir nugaros laikyseną, juos patariama naudoti pacientams, kurie kenčia nuo lėtinio raumenų nuovargio ir mėšlungio treniruočių metu.

Pasak kineziterapeutės Aušros Minelgienės, teipai yra sportiniai ir kineziologiniai. Sportiniai – lipnios neelastinės juostelės, skirtos imobilizuoti sąnarį ar raumenį, o kineziologinis teipas – lipni elastinga juostelė, skirta išlaikyti pilną judesių amplitudę, mažinti skausmą, gerinti kraujotaką.

Sportiniai teipai tinka naudoti ūmioms traumoms, tokioms kaip čiurnos patempimas. Kineziologiniai naudojami gydant limfotakos ir kraujotakos sutrikimus, raumenų funkcijos gerinimui, sąnarių funkcijos palaikymui. Teipuojant reikia žinoti sąnario ir raumenų anatomiją, turėti žinių apie raumens pradžią ir tvirtinimosi vietą, skaidulų kryptį, kokioje padėtyje raumuo tempiasi, o kurioje yra sutrumpėjęs, taip pat sąnario funkciją, kraujo ir limfos tekėjimo kryptis. Neturint šių žinių nereikėtų teipavimu užsiimti namuose, galima sau pakenkti: gali atsirasti tinimas, sutrikti kraujotaka, didėti skausmas, sutrikti raumens ir sąnario funkcija.

„Siūlau kreiptis į specialistą. Jis išmokys, kur tvirtinti teipo pradžią, kokioje padėtyje teipuoti paveiktą galūnę, kokiu stiprumu įtempti teipą. Išmokus tikslaus teipavimo, galima jį taikyti savarankiškai“, – sako A. Minelgienė.

Kada teipuoti negalima?

Sportiniams teipams alternatyva – įvairūs tvarsčiai ir bintai, o kineziologiniam teipavimui alternatyvą rasti sunku – galima panaudoti lipnų pleistrą, bet dažniausiai norimo efekto nepavyks išgauti.

Teipų nereikėtų naudoti ant atvirų žaizdų, nežinant pažeidimo laipsnio – ar tik patempėme raumenį, ar yra lūžio požymių, ar pažeistas raumuo, sąnarys, raiščiai.

„Teipų negalima naudoti, jeigu yra giliųjų venų trombozė, nes dėl padidėjusio skysčių tekėjimo gali susidaryti kraujo krešulys. Sergant diabetu, kai kuriose kūno srityse galima jausti sumažėjusį pojūtį, todėl galite nepastebėti, ar juosta per daug suveržta, ar atsilaisvinusi. Alergiškų žmonių oda gali būti jautri klijams, o tai gali sukelti nepageidautiną reakciją: niežulį, alergiją, hiperpigmentaciją ar pūslių atsiradimą“, – vardija L. Vanagaitė.

Dažniausiai pacientai daro klaidas nusiimant tokias juostas, nes jos yra daug stipresnės už įprastines ir gali prilipti kaip antras odos sluoksnis. Prieš nuimant teipą, ant viršaus reikėtų užtepti aliejaus ar bet kokio riebaus kūno losjono ir palikti 15-20 minučių, kad juosta atlaisvėtų. Tą galima padaryti ir po dušo, sudrėkinus teipo vietą ir suputojus muilui. Tuomet reikėtų nuspausti vieną juostos galą ir lėtai traukti priešinga plaukų augimo kryptimi. Taip lengvai pašalinsite juostą nuo odos.