Hepatitas: susirgimo galima išvengti

„Vienas gyvenimas, vienos kepenys“ – nauja kampanijos, skirtos 2023 m. Pasaulinei hepatito dienai, tema. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia būtinybę paspartinti kovą su virusiniais hepatitais ir primena, kad mirčių nuo hepatitų galima išvengti. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) minėdamas Pasaulinę hepatito dieną, liepos 28-ąją, priminė apie virusinių hepatitų grėsmę ir patarė, kaip apsisaugoti nuo užsikrėtimo.

Kaip užsikrečiama?

Lietuvoje labiausiai paplitęs – lėtinis virusinis hepatitas C (2022 m. užfiksuoti 834 atvejai).

Hepatito A virusu (HAV) užsikrečiama per užterštą maistą, vandenį. Hepatito B virusas (HBV), hepatito C virusas (HCV) ir hepatito D virusas (HDV) plinta per kraują, lytinius santykius, taip pat iš motinos vaisiui. Šie virusai neplinta per maistą, vandenį ar apsikabinant.

Hepatito E virusu (HEV) galima užsikrėsti suvalgius nepakankamai termiškai apdorotą gyvūnų mėsą (ypač kiaulieną), vėžiagyvius arba per užterštą vandenį.

Kaip apsisaugoti?

Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonė – vakcinacija, kuri rekomenduojama keliaujantiems į didelio hepatito A endemiškumo šalis (Egiptą, Tunisą, Maroką, Indiją, Tailandą), vaikams pradedant lankyti darželį ar mokyklą, dalyvaujantiems maisto tvarkyme, svarbi profilaktikos priemonė – rankų higiena.

Hepatito B efektyviausia prevencija – skiepai. Nuo hepatito C infekcijos skiepų nėra, todėl reikėtų laikytis kitų profilaktikos priemonių, kurios saugo ir nuo hepatito B: lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, nesinaudoti kitų skutimosi peiliukais, manikiūro reikmenimis, nevartoti narkotinių medžiagų, o jas vartojantiems nesidalyti adatomis ir švirkštais, dirbant su žmonių biologiniais skysčiais mūvėti pirštines ir kt.

Hepatito D infekcija negali pasireikšti, jei nėra hepatito B viruso. Skiepijimas nuo hepatito B yra vienintelis būdas siekiant išvengti HDV infekcijos, tinkamos ir jau minėtos kitos hepatito B profilaktikos priemonės.

Svarbiausios hepatito E profilaktikos priemonės – viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybės palaikymas, tinkamas nuotekų tvarkymas, higienos taisyklių laikymasis, mėsos ir jūros gėrybių terminis apdorojimas, svarbu nenaudoti vandens ir ledo, jei nežinoma ar jis švarus.

Dėl hepatitų B ir C rekomenduojama pasitikrinti:

asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai; kuriems dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai; medicinos įstaigų darbuotojams, turintiems sąlytį su krauju ar kitais kūno skysčiais; nėščiosioms; vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu; asmenims, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas B / C; turėjusiems daug lytinių partnerių; infekuotiems ŽIV infekcija; nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus; buvusiems įkalinimo įstaigoje.

NVSC rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimybės nemokamai pasitikrinti dėl virusinio hepatito C infekcijos.

Pagal BNS inf.