Hialurono rūgštis ir kolagenas: kada tepti, o kada vartoti per burną?

Hialurono rūgšties ir kolageno galima rasti geriamų, tepamų, kramtomų ir pan. Kuo šios formos skiriasi, kurios veiksmingiausios, kaip jas naudoti ir dozuoti?

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Guodos Grikšienės, esama įvairių kolageno produktų – kapsulių, tablečių, guminukų, tačiau dažniausiai juose yra gerokai mažesnis kolageno kiekis – tik 0,5 g. Pasirinkus guminukus, teks jų suvartoti 5 per dieną, kad gautume 3 g kolageno peptidų. Saugi hidrolizuoto kolageno dozė yra 2,5-15 g per parą. Siekiant suvartoti didesnes dozes, verta kolageną rinktis skystu pavidalu arba milteliais.

Kolageno molekulės yra didelės, jos neprasiskverbtų per odą bei būtų sunkiai virškinamos, todėl pramoniniu būdu kolagenas suskaidomas į gerokai mažesnes organines, kurios yra odos statybinė medžiaga. Vartojant hidrolizuotą kolageną per burną, jo įsisavinama 90-95 proc. Dėl teigiamo poveikio odai ir plaukams peptidai naudojami daugelyje kosmetikos priemonių – serumuose, kremuose, šampūnuose, plaukų kaukėse.

Hialurono rūgštis yra natūrali medžiaga, randama akių ir sąnarių skysčiuose. Ji veikia kaip lubrikantas sąnariuose ir kituose audiniuose, todėl dažnai įeina į akių lašų, medicinos priemonių, skirtų gydyti burnos bei odos pažeidimus, sudėtį. Mažos molekulinės masės hialurono rūgšties molekulės yra svarbios odos hidratacijai, todėl įeina į prausiklius, kremus, losjonus ir serumus. Hialurono rūgšties molekulinė masė prasiskverbia giliau į odą ir yra veiksminga stabdant senėjimo procesus, todėl įeina ir į dermatologinius kosmetinius užpildus.

Kolagenas

Vartojant hidrolizuotą kolageną per burną, rekomenduojama kasdien jo gauti po 10 g, pradedant nuo 25-30 metų. Teigiamas poveikis  pasireiškia per 3-6 savaites.

„Įprastai organizme yra nemažai peptidų, tačiau jų kiekiui sumažėjus, oda suglemba, praranda elastingumą ir pradeda raukšlėtis. Kadangi peptidų žmogaus organizme randama ir natūraliai, jie tinka ir jautriai odai. Peptidai puikiai dera su hialurono rūgštimi, antioksidantais, aliejais kosmetikoje“, – sako G. Grikšienė.

Skystų ir miltelių pavidalo kolageno produktų poveikis nesiskiria. Skystos formos maisto papildus patogu vartoti, jų skonis – malonus. Galima rinktis ir sudėtinius maisto papildus su kolagenu, hialurono rūgštimi bei kasdien reikalingais C, D, B grupės vitaminais ar augaliniais ekstraktais.

Pasirinkus universaliausią variantą – vartoti hidrolizuotą kolageną milteliais, galima juos maišyti su karštais ar šaltais maisto produktais bei gėrimais, įvairiomis uogomis, kuriose gausu vitamino C, skatinančio kolageno įsisavinimą. Galima kepti keksiukus, omletus ar gamintis naminę granolą bei desertus, įmaišant miltelių. Dažniausiai kolagenas gerai toleruojamas, tačiau kartais gali pasireikšti sunkumo jausmas skrandyje, lengvas viduriavimas ar bėrimai.

Pacientai dažnai ieško veganiškų produktų, tad teiraujasi ir apie augalinį kolageną – jiems siūlomos tabletės su kviečių gemalų ekstraktu, kuris ypač naudingas virškinimui, nervų sistemai bei kraujotakai.

Hialurono rūgštis

Vartojant 120–240 mg hialurono rūgšties per dieną bent 1 mėnesį, žymiai padidinama odos drėgmė ir sumažinamas odos sausumas. Kalbant apie kosmetikos priemones, tam, kad oda būtų sudrėkinta, hialurono rūgšties serumuose turėtų būti 2 proc.

Maisto papildus su hialurono rūgštimi derėtų vartoti prieš valgį, nekramčius užgeriant stikline vandens. Nepamiršti ir natūralių šaltinių: sojos produktų, apelsinų, citrinų, žaliųjų citrinų ir greipfrutų, taip pat paprastų ir saldžiųjų bulvių, žalių lapinių daržovių. „Žmonės vis dar nežino, jog hialurono rūgšties maisto papildus vartojant be vandens, ši lyg kempinė ištraukia drėgmę iš odos, todėl svarbu gurkšnoti vandens“, – teigia G. Grikšienė.

Hialurono rūgštis efektyviau veikia kaip serumas, o ne kremas – šį reikėtų tepti ant švarios, sudrėkintos odos, kad produktas įsigertų ir absorbuotų į odą kuo daugiau drėgmės. Dėl gausaus hialurono rūgšties formų (serumų, kremų, kaukių) pasirinkimo gali kilti pagunda vartoti jį be saiko, tai gali sukelti odos paraudimą ir uždegimą.

Sveiki sąnariai

Papildomas hidrolizuoto kolageno vartojimas turi ilgalaikės naudos – jį vartojantys atrodo ir jaučiasi jaunesni, išlaiko sveikus sąnarius. Kolageno vartojimas gali padidinti su amžiumi susilpnėjusių kaulų tankį ir sumažinti sąnarių, nugaros bei kelių skausmus, pagerinti plaukų, odos bei nagų būklę.

Hialurono rūgšties kiekis mažėja prasidėjus senėjimui, sulaukus vidutinio amžiaus jis sumažėja 50 proc. Tai gali prisidėti prie fizinių senėjimo požymių atsiradimo (raukšlių), taip pat su amžiumi susijusių būklių (osteoartrito). Hialurono rūgštis ilgą laiką išlieka odoje, tačiau gali pradėti nykti, jei patiriamas stresas ar be saiko mėgaujamasi saule.

Per burną vartojama hialurono rūgštis mažina odos raukšles ir gerina odos būklę, padeda greičiau gyti žaizdoms ir gali sumažinti randus. Ši rūgštis taip pat įeina į medicinos priemones rūgštinio ir nerūgštinio gastroezofaginio refliukso gydymui bei stemplės apsaugai, padeda apsaugoti ir atstatyti pažeistą stemplės gleivinę. Hialurono rūgštį dažnai galima rasti maisto papildų sąnariams sudėtyje, mat ji palaiko kremzlių elastingumą bei sąnarių paviršių slidumą.

Pagal BNS inf.