Į ką atkreipti dėmesį vartojant vaistus

Beveik kas antras asmuo vaistus vartoja netinkamai, nežino arba nesilaiko nurodymų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad neracionalus vaistų vartojimas gali pailginti gydymą, neišgydyti ligos, padidinti šalutinį poveikį ar sukelti naujų problemų.

Neatsakingo vaistų vartojimo problema didėja. Atsakingai vartojant vaistus greičiau pasveikstama, žmogus geriau kontroliuoja lėtines neinfekcines ligas.

Ypatingą grėsmę kelia neracionalus antimikrobinių vaistų vartojimas. „Antibiotikai specifiškai jungiasi tik prie bakterijų ir slopina jų dauginimąsi arba jas sunaikina, o vartojant juos neracionaliai gali išsivystyti atsparumas bakterijoms. Tai pavojingiausias neteisingai vartojamų antibiotikų šalutinis poveikis.

10 patarimų

Susipažinkite su savo liga ir laikykitės gydytojo nurodymų. Turint informacijos apie savo ligą, išvengiama ją bloginančių veiksnių ir ligą galima geriau kontroliuoti. Vaistus vartokite laikydamiesi gydytojo nurodymų.

Vartokite Jums paskirtas dozes. Gydytojas įvertina individualią žmogaus būklę, todėl savarankiškai sumažinę ar padidinę dozes, galite pakenkti gydymui.

Laikykitės nurodytos gydymo trukmės ir režimo. Svarbu vaistų vartojimo anksčiau nenutraukti net pagerėjus sveikatai.

Koreguokite nejudrumą, antsvorį, žalingus įpročius ar netinkamą mitybą. Gyvenimo būdas turi daug įtakos sveikatai, ypač gydant lėtines neinfekcines ligas. Pasitelkite gyvensenos medicinos specialistą, kuris padės įgyti naudingų žinių.

Žinokite vartojamų vaistų pavadinimus ir dozes. Šio sąrašo sudarymas leis išvengti klaidų ir nepageidaujamos vaistų sąveikos.

Stebėkite ligos ir gydymo eigą. Kasdien tuo pačiu metu žymėkite rodiklius, kurie svarbūs ligos valdymui. Ši informacija vertinga koreguojant gydymą.

Apie pokyčius, įtarimus dėl nepageidaujamos reakcijos į vaistus informuokite gydytoją. Jis gali paskirti kitus vaistus bei tyrimus.

Reguliariai tikrinkite vaistų tinkamumą vartoti, laikykite nurodytomis sąlygomis. Pasibaigusio tinkamumo vaistai pavojingi sveikatai ir aplinkai, juos reikia pristatyti į bet kurią vaistinę.

Vaistus įsigykite tik vaistinėse ar jų interneto svetainėse, licencijuotose vaistų mažmeninės prekybos įmonėse. Įsigiję turguose, nelegaliose internetinėse svetainėse rizikuojate vartoti falsifikatus ir sukelti neigiamų padarinių sveikatai.

Vaistus rinkitės iš analogiškų vaistų grupės Jums priimtiniausia kaina. Vaistai skirstomi į 3 grupes: originalūs patentiniai, originalūs nepatentiniai ir generiniai vaistai.

Generiniai – tai vaistai, analogiški originaliems, tačiau juos gamina kiti gamintojai pasibaigus originalaus vaisto patentinės apsaugos laikotarpiui. Generiniame vaiste yra ta pati veiklioji medžiaga, tas pats jos kiekis tabletėje ar kapsulėje. Jis yra tos pačios farmacinės formos ir vartojamas tai pačiai ligai gydyti, kokybė ir veiksmingumas nesiskiria nuo originalaus vaisto. Generinių vaistų kainos dažniausiai mažesnės.

Pagal SAM inf.