Kaip apsisaugoti nuo saulės, bet gauti vitamino D?

Apsisaugoti nuo saulės raginama ne tik tepantis apsauginiu kremu su SPF, bet ir dėvint galvos dangalus, akinius nuo saulės, pridengiant veidą, kaklą, rengiantis uždarais drabužiais. Tačiau kaip visą odą paslėpus nuo saulės pasigaminti mums taip trūkstamo vitamino D? O gal SPF kremas netrukdo gauti vitamino D? „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Godos Papaurėlytės teigimu, kremas, turintis SPF, tik riboja saulės spindulių prasiskverbimą per odą, bet ne visiškai jį sustabdo.

Freepik.com nuotr.

Užtenka 15 min.

„SPF turintis kremas pristabdo UVA ir UVB tipų saulės spindulių, galinčių sukelti nudegimus bei provokuoti odos vėžio vystymąsi, bet kartu skatinančius ir vitamino D gamybą, prasiskverbimą. Tyrimai rodo, kad tai nedaro reikšmingos įtakos vitamino D sintetinimui“, – sako ji.

Suaktyvinti vitamino D gamybą galima išėjus į lauką ryte, iki 11 val., ir popiet, nuo 15 val., net ir naudojant tinkamą apsaugą (SPF30 ar jautresnei odai SPF50) pakanka bent 15 minučių. Svarbu šildytis ne aktyviausiu metu – vidurdienį, naudoti tinkamą apsaugą ir ją atitinkamai reaplikuoti. Net 10 minučių lauke be apsaugos gali turėti įtakos ląstelių pažaidai, pažaida bėgant metams didėja, kartu auga rizika odoms ligoms.

Specialistai pastebėjo, kad gyventojai ėmė skirti daugiau dėmesio odos apsaugai nuo saulės. Tai įrodo ir vaistinių duomenys, kuriais remiantis birželio 1–12 d. saulės kosmetikos pardavimai išaugo dešimtadaliu.

Ar mokame naudotis?

Anot vaistininkės, vis dar pamirštame, kad nepakankamai pateptas SPF kremas gali neapsaugoti. Daugelis nori gražaus įdegio, tad mano, kad SPF kremas užkirs tam kelią ir renkasi jo nenaudoti.

„Veidui kremo tepame tiek, kiek telpa per visą piršto ilgį, ir jį reaplikuojame kas tiek laiko, koks yra SPF numeris: SPF30 – tai 300 min., SPF50 – tai 500 min. Įdegti naudojant SPF tikrai galime, tik tai vyks lėčiau ir tolygiau, išvengsime nudegusių odos plotų“, – aiškina G. Papaurėlytė.

UVA ir UVB spinduliai yra UV spindulių tipai. Per atmosferą prasiskverbusių UV spindulių 95 proc. sudaro UVA spinduliai, jie greitina odos senėjimą, raukšlelių atsiradimą, didina odos vėžio riziką. Likusieji – UVB spinduliai, kurie veikdami ląstelių DNR per laiką gali išprovokuoti vėžio vystymąsi. Dabartiniuose kremuose su SPF yra nurodoma, kad kremas filtruoja tiek vienus, tiek kitus spindulius.

Apsaugos nuo saulės yra visokiomis formomis – galima rasti purškiamą miglą, kremą ar fluidą su SPF. Bet kuri forma geriau nei nieko, jei tik naudojama tinkamai.

Dermatologai rekomenduoja kremą ar losjoną, tačiau purškalas taip pat puikiai suveiks, nors tokios apsaugos pasiskirstymas nebus toks tolygus. Kremo reikia naudoti gausiai, bent per smiliaus ilgį veidui tepti ir atitinkamai kitoms kūno dalims, purškalą purkšti bent 6 sekundes į norimą vietą ir neįkvėpti.

Vienas labiausiai pamirštamų dalykų naudojant kremą nuo saulės yra jo reaplikavimas bei tinkamo kiekio naudojimas. Be to, saulės spinduliai per odą skverbiasi ir gali pridaryti žalos ne tik šiltuoju metu laiku, tad apsaugą reikėtų naudoti visus metus.

„Rekomendacija – naudoti kremą su SPF kasdien. Gyventojams kyla klausimų dėl įdegio intensyvumo, mineralinių ar cheminių filtrų bei apsaugos faktoriaus parinkimo – jei oda jautresnė, yra apgamų ar matomi kapiliarai, rekomenduojame SPF 50 ar SPF50+ kremus“, – sako vaistininkė.

BNS inf.