Kaip elgtis įgėlus vabzdžiui?

Sušilus orams, visi skuba laisvą laiką leisti gamtoje, tačiau poilsį apkartina vabzdžiai. Nors Lietuvoje gyvybei pavojingų vabzdžių nėra, tačiau kai kurių įgėlimai gali sukelti nemalonius pojūčius, iššaukti alerginę reakciją. Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Ineta Žalnėravičienė pažymi, kad dažniausiai vabzdžių įkandimus galima išgydyti namų sąlygomis, tačiau, užsitęsus simptomams, gydymą patikėti gydytojams.

Lietuvoje žmonės dažniausiai susiduria su uodų, mašalų, vapsvų, bičių bei širšių įkandimais.

Gali būti pavojingi

Įgėlus vabzdžiui, atsiranda patinimas ir paraudimas toje vietoje, kai kada jaučiamas skausmas, deginimas ar niežulys. Simptomai palengvėja po kelių dienų. Dėl uodų ir mašalų įkandimų nerimauti nereikėtų – jie nesuleidžia nuodų. Tokie vabzdžiai suleidžia seiles su kraujo krešėjimą stabdančia medžiaga, kad lengviau prisiurbtų kuo daugiau kraujo. Todėl uodų ir mašalų įkandimai palieka nedidelį patinimą, paraudimą ar niežėjimą, tačiau didesnių simptomų nesukelia.

Rimtesnį sveikatos sutrikdymą gali sukelti bičių, širšių ir vapsvų įkandimai. Šie vabzdžiai į organizmą sušvirkščia nuodų, kurie gali sukelti alerginę reakciją. Reikėtų atkreipti dėmesį į įkandimo vietą – įgėlimas itin pavojingas, jei buvo įgelta į liežuvį, ryklę ar gerklas, kadangi patinę organai gali sukelti kvėpavimo sutrikimą.

Pastebėjus vabzdžio įkandimą svarbu stebėti, kaip keičiasi savijauta. Pastebėjus geluonį, jį pašalinti, kad į organizmą patektų kuo mažiau nuodų. Pašalinti geluonį geriausia buku peilio geležtės galu ar kitu smailiu daiktu, braukiant per odą. Nenaudoti pinceto, nes atsiranda didelė tikimybė geluonį suspausti ir įleisti dar daugiau nuodų.

Įkandimo vietą gerai nuplauti muilu, nekasyti – kasymo metu dar plačiau pasiskirsto nuodai ir išsiskiria niežulį sukeliančios medžiagos. Odos nereikėtų tepti spiritu, užpiltinėmis, soda ar eteriniais aliejais – patepus kyla rizika odą dar labiau sudirginti.

Norint sumažinti patinimą ir niežulį, rekomenduojama dėti šaltus kompresus bent keletą kartų per dieną ir palaikyti 10 min. Odą nuramina geliai ar kremai, skirti vabzdžių įkandimo simptomams mažinti, skausmą mažina nesteroidiniai vaistai – ibuprofenas ar paracetamolis.

Alergijos tikimybė

Jei gydantis namuose savijauta negerėja, praėjus kelioms dienoms patinimas ir paraudimas plečiasi, kyla temperatūra, atsiranda pūliuojanti žaizda, jei įkandimas yra netoli akies, reikėtų pasitarti su gydytoju.

Gydytoja sako, kad vabzdžio įkandimas itin pavojingas, jei žmogus yra alergiškas jo nuodams. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

„Alerginės reakcijos paprastai prasideda per pirmąsias keliolika minučių nuo įkandimo, simptomai gali varijuoti nuo silpnumo, niežulio, veido tinimo, šaltkrėčio, pykinimo, vėmimo, kūno skausmų iki sąmonės sutrikimo ar apalpimo, dusulio, kraujo spaudimo nukritimo ar traukulių“, – aiškina I. Žalnėravičienė.

Žmogų, kuriam prasidėjo alerginė reakcija, svarbu nuraminti. Pirmiausia rekomenduoja pašalinti geluonį, tuomet sugirdyti antialerginių vaistų. Jei būklė blogėja, skambinti telefonu 112. Alergiški žmonės turėtų ir patys nuolat turėti adrenalino švirkštą, kuris, iškart po įgėlimo, turi būti suleidžiamas į išorinės šlaunies pusės arba peties raumenį, nelaukiant simptomų pradžios.

Prevencinės priemonės

Nors yra daugybė prevencinių priemonių, kurios padeda apsisaugoti nuo įvairių vabzdžių įgėlimų, svarbu išanalizuoti, kaip teisingai jas naudoti. Purškalus ar pieštukus, skirtus naudoti ant odos ar rūbų, būtina atnaujinti, nes pasenęs, blėstantis repelentas gali prikviesti dar daugiau vabzdžių. Gamtoje geriausia vengti saldų, išraiškingą kvapą turinčių kvepalų ar kūno priežiūros priemonių.

Apsisaugoti nuo vabzdžių padės ir tinkamas elgesys gamtoje. Patariama nebūti aplinkoje, kurioje stovi aviliai ar pjaunama žolė, po ją nevaikščioti basomis. Pastebėjus nuodingą vabzdį nebaidyti, reaguoti kuo ramiau, nes išsigandus, išsiskiria medžiagos, dar labiau pritraukiančios vabzdžius.

Pagal BNS inf.