Kas lemia lipomos – dažniausio minkštųjų audinių auglio – atsiradimą?

Ar esate ant savo kūno aptikę neaiškios kilmės guzelių, kurie sukėlė nerimą? Galimai tai lipoma – minkštas, lėtai augantis, neskausmingas gerybinis riebalinis guzas, susiformavęs iš riebalinės masės.

Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Bendrosios ir pilvo chirurgijos centro gydytojo chirurgo Antano Eigmino, tai gan paslankus ovalinis darinys, čiuopiamas po oda, virš raumenų. Lipomos dažniausiai susiformuoja po oda, tačiau gali atsirasti ir pilvo ertmėje, dubens srityje, įvairiose liaukose ir kitur, kur randamas riebalinis audinys. Ar vertėtų dėl jų nerimauti?

„Lipoma – dažniausias minkštųjų audinių auglys, aptinkamas 1 iš 1000 žmonių, paprastai 2–5 cm, bet pasitaiko ir didesnių nei 10 cm. Dažniausiai jos aptinkamos vyresniems nei 40 m. pacientams, tačiau gali atsirasti bet kokiame amžiuje. Nors nėra aiškaus ryšio su lytimi, kiek dažniau jos iškyla vyrams“, – sako A. Eigminas.

Kas lemia atsiradimą?

Šių riebalinių auglių atsiradimo priežastis nėra aiški, nors pastebėtas genetinis polinkis tarp šeimos narių, ypač jeigu kuris iš jų turi lipomatozę – daugybinius guzelius. Lipomos dažniau pasireiškia nutukusiems, sergant hiperlipidemija ar cukriniu diabetu, jų atsiradimas siejamas ir su patirtomis traumomis.

„Lipomos dažniau pastebimos rankų ir kojų srityse, ant nugaros, kaklo, peties. Gumbai dažniausiai nesukelia jokių simptomų, dažniausiai juntamas diskomfortas dėl estetinio vaizdo ir dydžio, kai tampa nepatogu judėti ar dėvėti drabužius. Jeigu lipoma atsiranda šalia nervo, priklausomai nuo jos tūrio, gali sukelti skausmą“, – sako gydytojas.

Lipomų diagnostika nesudėtinga, pakanka klinikinio ištyrimo ar ultragarsinio tyrimo. Detalesnio ištyrimo prireikia tik jei lipoma didesnė nei 10 cm, greit didėja, skauda. Tyrimo metu matoma, ar aplinkiniai audiniai yra kietai fiksuoti ar lipoma plinta arba auga iš gilesnių audinių. Diagnostikos metu galima taikyti magnetinio rezonanso tyrimą arba atlikti kompiuterinę tomografiją.

Ar reikia šalinti?

Vienareikšmių indikacijų lipomų šalinimui nėra – paprastai pacientai kreipiasi dėl estetinių priežasčių. Lipomos auga lėtai ir žmonės jas gerai toleruoja, tačiau kreipiasi tada, kai ji dėl savo dydžio trukdo judėti arba dėvėti drabužius.

„Kadangi lipoma yra nepiktybinis ir lėtai augantis darinys, rimtų komplikacijų sveikatai ji nesukelia. Visgi, verta žinoti, jog šalinant mažas, iki 5 cm, lipomas, tai atlikti yra daug paprasčiau, sumažėja pooperacinių komplikacijų rizika, o estetinis rezultatas būna daug geresnis“, – akcentuoja „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytojas chirurgas.

Pacientui pasirinkus šalinti lipomą, tai daroma chirurginiu būdu, atliekant pjūvį. Teoriškai dideles lipomas galima šalinti riebalų nusiurbimo būdu.

„Lipomas, kurios siekia iki 5 cm, šaliname pasitelkdami vietinę nejautrą, tam pakanka chirurginio procedūrų kabineto, o procedūra trunka iki 30–40 min. Didesnes nei 10 cm lipomas šaliname operacinėje, jų metu gali prireikti ir bendrinės nejautros, o operacija gali užtrukti 1 val. ir daugiau. Kalbant apie pasiruošimą, atliekant visas chirurgines intervencijas, pirmiausia yra būtina paciento konsultacija su gydytoju chirurgu, kuris įvertins pakitimus, paciento būklę, gretutines ligas ir nuspręs, koks pasiruošimas prieš operaciją yra reikalingas. Įprastai, šalinant nedideles lipomas, jokio papildomo pasiruošimo nereikia“, – teigia „Kardiolitos klinikų“ gydytojas chirurgas A. Eigminas.

Chirurginių operacijų pacientams ribojama fizinė veikla, keletą dienų rekomenduojama vengti šlapinti žaizdas. Po sėkmingų operacijų lipomos neatsinaujina, bet jei nustatoma lipomatozė, operacija neužkerta kelio naujų darinių atsiradimui.

Pagal BNS inf.