Kaulais reikia rūpintis, kol jie nepradėjo lūžti

osteoporozePasaulio sveikatos organizacija yra paskelbusi osteoporozę antra didžiąja liga pasaulyje ir todėl spalio 20-oji buvo minima kaip Tarptautinė osteoporozės diena.

Anot Tarptautinio osteoporozės fondo (TOF), dėl osteoporozės hospitalizacijų būna daugiau nei dėl daugumos kitų ligų, tokių kaip krūties vėžys ar širdies miokardo infarktas. Dėl osteoporozės sukeltų pakitimų įvyksta daugiau kaip 1,5 milijono kaulų lūžių kasmet: iš jų apie 300 tūkst. šlaunikaulio lūžių, apie 700 tūkst. stuburo slankstelių lūžių, apie 250 tūkst. riešo kaulų lūžių ir per 300 tūkst. kitų kaulų lūžių.


Lūžus stuburo slanksteliui ar šlaunikauliui, miršta 10-15 proc. pacientų.

Osteoporozė – didelė sveikatos problema visame pasaulyje

Per metus gydant tokių lūžių pasekmes sveikatos apsaugos sistema Jungtinėje Karalystėje išleidžia apie 2,7 milijardo eurų, o visoje Europoje tam išleidžiama apie 30 milijardų eurų. Taigi osteoporozės paplitimas pasaulyje yra nemažas ir sergamumas toliau nuolat (laipsniškai senstant visuomenei) auga visame pasaulyje bei daugėja dėl osteoporozės įvykusių lūžių.

Pagal Lietuvos gyventojų sergamumo statistiką (rimtesnių epidemiologinių tyrimų, pavyzdžiui, naudojant DEXA aparatą, deja, nėra), osteoporozės atvejų skaičius nuo 2006 m. (13386 atvejai) iki 2013 m. (33803 atvejai) reikšmingai padidėjo.

Toks staigus sergamumo didėjimas sietinas ne tik su didesniu sergančiųjų skaičiumi, bet ir su įvairiomis prevencinėmis programomis, profilaktiniais patikrinimais, gydytojų kvalifikacijos kilimu, naujos diagnostinės įrangos įsigijimu bei racionaliu panaudojimu ir pan.

Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių, arba 10-12 proc. šalies gyventojų. Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių.

Būtina tirti kaulų tankį

Per dešimtadalį Lietuvos gyventojų kenčia nuo padidėjusios kaulų lūžių rizikos, o osteoporozę specialistai vadina viena iš „tyliųjų visuomenės epidemijų“. Jų teigimu, kadangi ligos pradžia nepasižymi jokiais simptomais, svarbiausias prevencinis veiksnys yra kaulų mineralinio tankio tyrimas, kurį rekomenduojama atlikti visiems vyresnio amžiaus gyventojams.

Norint nugalėti ar bent suvaldyti šią klastingą ligą, tabletės ar injekcijos gali nepakakti – būtina koreguoti gyvenimo būdą.

„Osteoporozė – tai sunki ir, deja, tarp į šeštą dešimtį įkopusių žmonių vis labiau „populiarėjanti“ liga, kai sumažėja kaulų mineralų tankis ir jų kokybė. Susilpnėjus kaulams, smarkiai padidėja jų lūžių tikimybė. Dažniausiai lūžta stuburo, riešo, šlaunikaulio, dubens ir peties kaulai. Tyrimais nustatyta, kad ligai progresuojant ir patyrus pirmąjį lūžį, antro lūžio tikimybė padidėja net iki 12 kartų. Po šlaunikaulio lūžio, tik pusė žmonių sugeba savarankiškai apsirengti, vaikščioti ir lipti laiptais. Taigi gyvenimo komfortas sumažėja itin smarkiai“, – sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, kaulų retėjimas moterims pagreitėja po menopauzės – nuo 50-60 metų ir vyrams nuo 60-70 metų. „Rizikos veiksnių yra nemažai – tai ir amžius, ir genetika, ir menopauzė, ir mažas kalcio ar vitamino D kiekis maiste. Taip pat osteoporozę gali išprovokuoti fizinio aktyvumo stoka, rūkymas ir alkoholio vartojimas, pašalintos kiaušidės, dideli kofeino kiekiai, kai kurie vaistai nuo epilepsijos, skydliaukės hormonai, kai kurios ligos. Didesnę riziką taip pat turi smulkaus sudėjimo ir mažo svorio žmonės. Dalį šių rizikos veiksnių galima sumažinti“, – teigė „Camelia“ vaistininkė G.Krikščiūnienė.

Pasak vaistininkės, itin svarbu osteoporozę nustatyti dar iki pirmųjų kaulų lūžių. „Tai galima padaryti atlikus kaulų mineralinio tankio tyrimus. Nors vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių užsuka į vaistines „Camelia“ pasitikrinti kaulų tankį, visgi prevencinių priemonių imamasi nepakankamai dažnai ir aktyviai“, – pastebėjo ji.

Osteoporozę atitolina sveikas gyvenimo būdas

„MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Vaidos Gedgaudienės tvirtinimu, dažniausiai pacientai susirūpina savo kaulais, kai atsiranda patologiniai slankstelių ar šlaunikaulio kaklelio lūžiai, kuriuos lydi skausmai. Tačiau susirūpinti vertėtų gerokai anksčiau. Kaulų tankį vertėtų išsitirti visoms 50 metų ir vyresnėms moterims, taip pat toms, kurioms prasidėjo ankstyva menopauzė. Tas pats galioja ir vyrams, ypač tiems, kurie turi sumažėjusį testosterono kiekį, vartojo skydliaukės hormonus, vaistus nuo epilepsijos, skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus, sirgo reumatiodiniu artritu, endokrininėmis ligomis“, – teigė V.Gedgaudienė.

Jos pastebėjimu, dauguma pacientų mano, kad išgerta tabletė ar susileistas vaistas padės išspręsti osteoporozės sukeltas problemas. „Deja, vaistai yra tik vienas žingsnis norint nugalėti ar bent suvaldyti šią klastingą ligą, reikalingos ir kitos priemonės. Dažniausiai – tai gyvenimo būdo keitimas, taip pat – saugojimasis griuvimų ir naujų lūžių“, – sakė gydytoja.

Vaistininkė G.Krikščiūnienė akcentavo, kad osteoporozės galima išvengti, ją atitolinti ar palengvinti paprastomis korekcijomis.  „Rekomenduojama sveikai maitintis: naudoti kuo daugiau maisto produktų, praturtintų kalciu: pieno produktų, mėsos, žuvies, vaisių daržovių. Vengti tokių, kurie mažina kalcio kiekį: kofeino, alkoholio, cukraus, druskos. Jei mityboje kalcio nepakanka, reikėtų vartoti kalcio ir vitamino D papildus. Įrodyta, kad kaulus stiprina aktyvus, judrus gyvenimo būdas, tad patariama kasdien bent pusvalandį pasivaikščioti, pakilnoti nedidelius svorius. Ir žinoma, atsisakyti žalingų įpročių bei profilaktiškai tikrintis kaulų tankį“, – prevencines priemones vardijo „Camelia“ vaistininkė.