Laukiantis kūdikio negalima turėti žalingų įpročių

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad laukiantis vaikelio svarbu būsimai mamai rūpintis savo sveikata, laikytis medikų nurodymų, gyventi sveikai, atsisakyti žalingų įpročių: alkoholio, narkotikų, tabako. Tai labai kenkia besivystančiai gyvybei, ir gali turėti rimtų neigiamų pasekmių kūdikio raidai. O jam gimus gali grėsti dar daugiau pavojų – ne tik raidos sutrikimai, bet ir protiniai atsilikimai, kas mažą žmogutį gali ilgainiui įstumti į socialinį užribį.

Sveikatos apsaugos viceministrės Linos Jaruševičienės teigimu, besilaukiančios moterys, kurios negeba atsisakyti žalingų įpročių, elgiasi neatsakingai, nes sukelia didžiulę grėsmę naujai gyvybei.

Sutrikimai negrįžtami

“Tai galima prilyginti kėsinimuisi į dar negimusio kūdikio gyvybę. Taip elgtis – nevalia. Be to, ir aplinka bei bendruomenė turėtų elgtis atsakingai, ne tik nėščioji. Svarbu suvokti, kad sėkmingam nėštumui reikalinga ne tik medicininė priežiūra, bet ir atsakingi būsimos mamos veiksmai. Saugios alkoholio dozės nėščiajai nėra, narkotikai ir tabakas – taip pat. O jei nėščioji visa tai vartoja kartu – daroma dar didesnė žala būsimai gyvybei“, – pabrėžė L. Jaruševičienė.

Anot jos, augantis moterų ir jaunų merginų alkoholio vartojimas – viena didžiausių sveikatos ir socialinių problemų.

Poveikį gali turėti ir vienkartinis alkoholio pavartojimas, nes jis lengvai pereina per placentą ir pažeidžia vaisių, o tai gali sukelti vaisiaus alkoholinį sindromą (VAS). Šis sindromas lemia  kūdikio augimo atsilikimą, nervų sistemos vystymosi sutrikimus, organų vystymosi anomalijas. Labiausiai alkoholis ir jo skilimo produktai pažeidžia kūdikio smegenis.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, iš 1000 naujagimių 1–3 gimsta su sunkia alkoholio žala vaisiui, tad VAS spektro atvejų skaičius sudaro apie 1 procentą bendroje populiacijoje. Tyrimai rodo, kad iki 30 proc. moterų vartoja alkoholį nėštumo metu, tad teoriškai ir Lietuvoje nėštumo metu galėtų alkoholį vartoti iki 9000 moterų per metus. Alkoholio nulemti vaisiaus raidos sutrikimai yra negrįžtami ir sergančių VAS vaikų išgijimas neįmanomas.

Nėštumo metu joks alkoholio kiekis nėra saugus, tad jo reikėtų atsisakyti. Pirmosiomis nėštumo savaitėmis moteris gali nežinoti, kad laukiasi, o alkoholio vartojimas tuo laiku taip pat gali padaryti negrįžtamą žalą vaikeliui. Tad alkoholio vartojimo įpročius reikėtų pergalvoti tuo metu, kai šeima planuoja susilaukti vaikų ir nori, kad jie gimtų sveiki.

Dirba priklausomybių konsultantai

Pasitaiko, kad moteris jau yra priklausoma nuo alkoholio, ir tokiu atveju keisti alkoholio vartojimo įpročius net ir nėštumo metu sudėtinga. Priklausomybės ligų sritis labai jautri, vis dar gajūs stereotipai, kad tai ne liga, o tik blogas įprotis ar valios stoka. Pirmas žingsnis būtų pripažinti, kad yra problema, ir pasinaudoti pagalba, o aplinkinių moralizavimas gali tik iššaukti norą slapstytis ir neigimą.

Šiuo metu savivaldybėse jau dirba priklausomybių konsultantai, į kuriuos galima nesibaiminant kreiptis pagalbos, jei alkoholio vartojimo atsisakyti nepavyksta. Sudėtingesniais atvejais pagalba teikiama priklausomybių ligų centruose penkiuose didžiuosiuose miestuose, psichikos sveikatos centruose, reabilitacijos bendruomenėse, anoniminių alkoholikų grupėse. Svarbiausia nebijoti kreiptis ir ieškoti pagalbos, nes vartojant alkoholį nėštumo metu rizikuojama jau ne vieno, o bent dviejų žmonių sveikata.

Besilaukianti moteris pirmiausia turi kreiptis pas šeimos gydytoją. Nėščiajai svarbu turėti „Nėščiosios kortelę“ bei laikytis gydytojo nurodymų.

Privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustai nėščiajai už suteiktas paslaugas mokėti nereikia, o nuo 28 nėštumo savaitės visos būsimos mamos draudžiamos valstybės lėšomis.

SAM inf.