Lietuvoje vėl pasipylė „Wangiri“ atakos

Kibernetinės atakos sukasi ratu – retėjant vienoms, jas keičia kitos. Šiemet Lietuvoje į viršų vėl šovė „Wangiri“ tipo sukčiavimų skaičius. Per pusmetį „Telia“ užblokavo beveik 150 tūkst. tokio sukčiavimo atvejų. Ekspertai pabrėžia, jog išlaikyti budrumą privalome nuolat.

„Kovodami su „Wangiri“ schema, kai pelnomasi iš perskambinimo didelio tarifo numeriu, prieš 4 metus savo tinkle įsidiegėme specialius filtrus. Deja, aferistai mūsų šalies nepamiršo ir tai matome penktadaliu išaugusiuose blokuotų numerių skaičiuose“, – sako „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro vadovas Andrius Šemeškevičius.

<ttt>„Wangiri“ pavadinimas kilo iš japoniško termino, kuris reiškia „vieną signalą“. Įvairių verteivų visame pasaulyje naudojama schema veikia taip: automatinio skambinimo sistema vieną po kito renka atsitiktinius įvairių šalių numerius ir po vieno ar dviejų signalų padeda ragelį, numerio savininkui taip ir nespėjus atsiliepti. Tokie „švyturėliai“ gali būti kartojami kelis kartus.

„Vieno signalo“ skambučiai įprastai atliekami iš užsienio numerių, o sukčių tikslas – sulaukti perskambinimo, mat tada jau skambinantysis moka tarptautinio skambučio sujungimo mokestį, kurio dalį gauna ir sukčius. Šių mokesčių dydis gali svyruoti nuo kelių iki kelių dešimčių eurų, priklausomai nuo šalies. Pirmoje 2023 m. pusėje tarp valstybių, iš kurių buvo daugiausiai tokiais skambučiais taikomasi į lietuvius, dominavo Jungtiniai Arabų Emyratai, Haitis, Madagaskaras ir Kongo Demokratinė Respublika.

„Mūsų turimas sprendimas leidžia identifikuoti „Wangiri“ skambučių srautą ir jį automatiškai jį užblokuoti – skambutis kliento telefono paprasčiausiai nepasiekia. Šiemet jau spėjome užblokuoti 148 tūkst. tokių skambučių – 17,4 proc. daugiau, nei per panašų laikotarpį pernai. Vis dėlto sistema nėra šimtaprocentinė – augant bendram „Wangiri“ srautui, didėja tikimybė, jog sukčių skambučiai išvengs filtrų ir pasieks adresatą“, – aiškina A. Šemeškevičius.

Geriausias būdas išvengti pasekmių – niekada neperskambinti užsienietiškiems telefono numeriams, ypač jei jie prasideda +2, +5, +9 arba +6, kas dažniausiai žymi jų kilmę iš Afrikos, Pietų Amerikos arba Azijos šalių.

„Vis dar vyrauja įsitikinimas, kad atsiliepus į skambutį iš užsienio, už jį reikės mokėti didesniu tarifu. Panašu, kad žmonės tai maišo su roamingo paslauga, kai išvykus į užsienį ir priėmus skambutį taikomas didesnis mokestis. Jei Lietuvoje atsiliepiate į skambutį iš užsienio, jums už jį  mokėti nereikės. Svarbiausia tik jiems neperskambinti“, – sako „Telia“ atstovas.

Pagal BNS inf.