Nelegalioje rinkoje platinamas kokainas mišinyje su karfentaniliu

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) informuoja, kad Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (ENNSC) duomenimis, nelegalioje rinkoje platinamas pavojingas mišinys – kokainas mišinyje su karfentaniliu.

Kai kuriose valstybėse užfiksuoti apsinuodijimo ir mirties atvejai, kuriuos sukėlė kokaino, sumaišyto su sintetiniu opioidu karfentaniliu, vartojimas. Dešimtys pacientų hospitalizuoti dėl apsinuodijimo kokainu, fiksuota keliasdešimt mirties atvejų. Konfiskuotuose kokaino mėginiuose ir iš pacientų paimtuose biologiniuose mėginiuose, be kokaino, nustatytas ir karfentanilis. Tai sintetinis opioidas, kuris yra vienas iš pavojingiausių, todėl jo lengva perdozuoti, kuris gali sukelti ūmų apsinuodijimą ar mirtį. Dar nėra pakankamai informacijos apie šių dviejų medžiagų poveikį organizmui, kai jos vartojamos kartu.

NTAKD įspėja, kad nelegalioje rinkoje vartotojams tiekiami produktai gali būti parduodami klaidingai paženklinti, nenurodant tikrosios sudėties ir vartotojai gali nežinoti, kad perka preparatus, kurių sudėtyje yra gyvybei pavojingų sintetinių opioidų.

Lietuvoje kokainas ir karfentanilis draudžiami ir įtraukti į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, todėl bet koks disponavimas šiomis medžiagomis draudžiamas, nesvarbu, kur jie būtų randami. Lietuvoje apsinuodijimo atvejų šiuo mišiniu kol kas nenustatyta.

NTAKD įspėja, kad vartodami narkotines ir psichotropines medžiagas, rizikuojate pakenkti centrinės nervų sistemos ir psichinių bei gyvybinių funkcijų veiklai. Esant įtarimui, jog asmuo svaiginasi, būtina jį nukreipti į sveikatos priežiūros įstaigas. Kontaktai interneto svetainėje www.ntakd.lrv.lt arba tel. 8 7066 80 60. Neatidėliotina informacija apsinuodijus suteikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Apsinuodijimų informacijos biure, tel. +370 5 236 20 52.