Pacientų pavėžėjimo paslauga: kas gali ją gauti ir kaip užsisakyti?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena apie galimybę pasinaudoti nemokama pavėžėjimo paslauga. Šiuo metu ji, vykdant bandomąjį projektą, teikiama 20-yje savivaldybių, nuo 2024 m. liepos 1 d. bus teikiama visoje Lietuvoje.

Kaip gauti paslaugą?

Pasak atstovės Agnės Sakalinskienės, šia paslauga ilgainiui nemokamai visoje Lietuvoje galės pasinaudoti pacientai, kurie dėl sveikatos arba socialinių, ekonominių priežasčių negali naudotis individualiu bei viešuoju transportu. Tai pagerins sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms, o medikams padės užtikrinti sklandų diagnostikos ir gydymo kelią.

Pavėžėjimo paslaugas jau dabar 20-yje savivaldybių gali gauti šioms grupėms priklausantys asmenys:

kuriems nustatytas 55 proc. ar mažesnis darbingumo lygis, neįgalumas arba specialieji poreikiai, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus;

kuriems pavėžėjimo paslauga reikalinga dėl medicininių priežasčių (turi judėjimo sutrikimų, negali savarankiškai vaikščioti, jiems transportuoti reikalingi neštuvai, deguonis ar kita įranga);

75-erių ir vyresni asmenys, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų.

Pavėžėjimas skirstomas į nespecializuotą ir specializuotą. Specializuoto pavėžėjimo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo. Tai reiškia, kad paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jo metu stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.

Kaip užsisakyti pavėžėjimą?

Norėdamas užsakyti pavėžėjimo paslaugą, žmogus turi gauti gydytojo elektroninį siuntimą specializuotoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms. Jame turi būti nurodyta, kad pacientui bus reikalinga pagalba pasiekti gydymo įstaigą. Tada gali registruotis vizitui pas gydytoją, o tuomet – užsakyti pavėžėjimą. Tai padaryti galima paskambinus į Karštąją liniją telefonu 1808 arba kreiptis tiesiogiai kiekvienos projekte dalyvaujančios savivaldybės kontaktais, skelbiamais interneto svetainėje www.1808.lt.

Pavėžėjimo paslaugos operatorius, patikrinęs, ar pacientas turi teisę gauti paslaugą, skiria jo poreikius atitinkantį transportą, suderina laiką. Paslauga yra planinė, ją užsakyti rekomenduojama ne vėliau nei prieš dvi darbo dienas iki vizito.

Užsakyti pavėžėjimo paslaugą gali ir pacientą lydintis asmuo, socialinis darbuotojas, šeimos narys ar kitas žmogus. Kartu su pacientu gali vykti ir jį lydintis asmuo ar net šuo vedlys.

SAM Komunikacijos skyriaus inf.