Pagalbos ranką svečiams iš Sirijos ištiesė ir Šilutės evangelikai liuteronai

syria iraq refugees 4Beveik prieš savaitę į Lietuvą atvyko nuo karo negandų Sirijoje bėgančių dešimt šeimų. Nusileidusių Šiaulių oro uoste atvykėlių veidus, nepaisant jiems neįprasto šalto oro, puošė šypsenos. Sirijos gyventojus į Lietuvą pakvietė Lietuvos evengelikų liuteronų bažnyčia ir juos apgyvendino skirtinguose Lietuvos miestuose.

Vieną šeimą – moterį su 3 paaugliais vaikais – priglaudė Šilutės evangelikai liuteronai.

Ne pabėgėliai, o svečiai

Pasak užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus, šeimų iš Sirijos atgabenimu į Lietuvą buvo pradėta rūpintis jau nuo praėjusių metų lapkričio. Dokumentų tvarkymas ir kelionės organizavimas truko apie 4 mėnesius.

Vasario 26-ąją dešimt iš Sirijos pabėgusių šeimų buvo pasitikti Šiaulių oro uoste. Tai krikščionių šeimos, kurioms pagalbos ranką ištiesė Lietuvos evangelikai liuteronai. Jie surado prieglobstį šeimoms Lietuvoje. Pabėgėliais jų vadinti nederėtų, jų statusas – Lietuvos svečiai.

Iš viso buvo kviesta atvykti 40 sirų krikščionių, tačiau oro uoste pasirodė 37 jų. Tiesiog trys žmonės neatvyko į skrydžio vietą Turkijoje ir jų likimas kol kas neaiškus. Vizas atvykėliai turi metams.

Žudomi dėl religijos

Sirijoje vykstantis pilietinis karas nusinešė jau daugiau kaip 130 tūkstančių žmonių gyvybių.

Konfliktas prasidėjo 2011 metų kovą, kai prezidentas B. al Assadas ėmėsi slopinti prieš jį nukreiptus protestus ir tai paskatino ginkluotą pasipriešinimą. Didžiąją dalį šios Azijos valstybės sudaro musulmonai, o krikščionybę išpažįstantys Sirijos gyventojai persekiojami. Turtingesnieji krikščionys, jeigu nenori pereiti į kitą religiją, gali susimokėti auksu už galimybę išpažinti savo tikėjimą. Kiti moka gyvybe.

Krikščionių Sirijoje yra vos dešimtadalis.

Svečius pristatys šilutiškiams

Nepaisant sirams neįprasto šalto oro Lietuvoje, atvykėlių veidus puošė plačios šypsenos. Jų lėktuvas pakilo iš Turkijos, kur Sirijos svečiai atvyko per Libaną, taip padarydami beveik 1 500 kilometrų lanką. Tokiu kelionės maršrutu sirai aplenkė pačias neramiausias vietas savo šalyje.syria-damascus-internet

Tarp atvykusiųjų sirų yra ir vaikų, ir vyresnio amžiaus žmonių. Jauniausiam svečiui – 11 metų, vyriausiasis įkopęs jau į devintą dešimtį.

Atvykėliai gyvens Klaipėdoje, Kretingoje, Vilniuje, Jurbarke. Viena šeima įsikūrė Šilutėje.

„Šilutės evangelikai liuteronai priglaudė moterį su trim vaikais. Nežinia, ką jiems teko pamatyti, kur yra šeimos vyras ir tėvas, kas dabar sukasi jų galvose. Kol kas jie jaučiasi nedrąsiai, kalba arabų kalba, tik paaugliai šiek tiek supranta ir bando bendrauti angliškai. Jie niekuomet nebuvo matę ledo, šeima dar turi priprasti prie mūsų klimato“ – apie svečius pasakojo evangelikų liuteronų parapijos kunigas Remigijus Šemeklis.

Kunigas sakė, kad paaugliai Šilutėje mokysis anglų kalbos, bus stengiamasi su jais susidraugauti. Dabar šeima įsikūrė Šilutės evangelikų parapijos namuose, vėliau galbūt bus perkelti kitur.

R.Šemeklis džiaugiasi, kad bendradarbiauti šioje paramos akcijoje neabejodami sutiko Šilutės policijos pareigūnai – jie suteiks saugumą sirų šeimai.

Kunigas žada, kad kai atvykėliai apsipras, pristatyti juos šilutiškiams, papasakos apie jų kraštą ir užsitęsusią visuomenės katastrofą.

„Manau, tai prasmingas projektas. Sirijoje vyksta didžiuliai teroro aktai, žmonės bauginami, žudomi dėl kitos tikybos. Padėtis ten labai sudėtinga. Aišku, viso pasaulio neišgelbėsi, bet ši puiki Evangelikų liuteronų bažnyčios ir vyskupo Mindaugo Sabučio iniciatyva nors truputį pagelbės sirams. Atvykę 10 šeimų yra ne pabėgėliai, kaip galbūt kažkas įsivaizduoja. Jie – svečiai. Dabar jie nori atsigauti kitoje aplinkoje – pabūti ramiai ir toliau nuo jų kraštą užpuolusių negandų. Jei bent kiek jų gyvenimas prašviesės dėl šios misijos – tai bus didelė sėkmė“, – oro uoste pasitikęs svečius kalbėjo ministras L.Linkevičius.