Patarimai gausiai prakaituojantiems: padeda botulino toksino injekcijos

Ne vienas žmogus yra susidūręs su gausiu prakaitavimu, kuris dažnai pasireiškia ne tik karštomis dienomis ar intensyvios treniruotės metu, bet ir stresinėse situacijose. Nors tai natūrali organizmo reakcija siekiant sureguliuoti kūno vidaus temperatūrą ir pašalinti kenksmingas medžiagas, tačiau intensyvus prakaitavimas gali tapti rimta problema. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytojos dermatologės dr. Jurginos Ūselienės, gausaus ir nuolatinio prakaitavimo ignoruoti nereikėtų, nes jis turi priežastį ir ne vieną sprendimo būdą.

„Intensyvus prakaitavimas, arba hiperhidrozė skirstomas į pirminį ir antrinį. Pirminis prakaitavimas žmones vargina dažniausiai, jis gali būti paveldimas ir yra susijęs su simpatinės nervų sistemos aktyvumu. Pirminė hiperhidrozė dažniausiai pasireiškia paauglystėje, sulaukus jauno suaugusio amžiaus bei menopauzės metu, taip pat ji būdinga jautresniems ir rūkantiems žmonėms. Dažniausiai gausiau prakaituojama dieną, esant intensyvesnei protinei veiklai ar stresinėse situacijose“, – sako dr. J. Ūselienė.

Pirminio prakaitavimo metu dažniausiai prakaituoja pažastys, delnai, pėdos ir kirkšnys. Žmonėms tai sukelia diskomfortą, jie nejaukiai jaučiasi, bijo sveikintis paduodami ranką, gėdijasi nemalonaus kvapo ir šlapių pažastų vaizdo. Vasarą šiems žmonėms kyla problemų dėl gausiai prakaituojančių pėdų, dėl nuolatinės drėgmės jie greitai nudėvi batus.

Antrinei hiperhidrozei būdingas viso kūno prakaitavimas, dažniausiai pasireiškiantis naktį, kurį lydi troškulys, silpnumas ir dažnesnis šlapinimasis. Tai gali išprovokuoti vartojami vaistai ar hormonų sutrikimai. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ar endokrinologą ir spręsti problemas.

Kasdieninės priemonės

Prakaitavimą sumažinti gali antiperspirantas, svarbu atsižvelgti, kuriai kūno zonai jis naudojamas. Purškiami ir skysti rutuliniai antiperspirantai naudojami pažastų ir kirkšnių zonose, delnams ir pėdoms labiau tinkamos kremo ar pudros pagrindo priemonės.

Kai kurie žmonės yra alergiški antiperspirantams ar dezodorantams ar kitoms priemonėms, arba jos nesuteikia tokio poveikio, kokio norėtųsi. Tuomet verta apsvarstyti itin efektyvią alternatyvą – botulino toksino injekcijas. Jos rekomenduojamos esant pirminei hiperhidrozei ir gali būti atliekamos ne tik pažastų, bet ir padų bei delnų srityse.

Botulino toksinas veikia prakaito liaukų nervines galūnes, juo slopinamas neuromediatoriaus acetilcholino išsiskyrimas, todėl net ir stresinėse situacijose prakaitas neišsiskiria arba jo išsiskiria ženkliai mažiau.

„Sumažinus prakaitavimą tam tikroje zonoje, kitose kūno vietose jis nepadidėja, nes botulino toksinas veikia tik toje vietoje, kur buvo suleistas. Mažinant prakaitavimą kenksmingos medžiagos nėra sulaikomos – organizmas jas vis tiek sėkmingai pašalina“, – teigia gydytoja.

Rezultatas ilgam

Procedūra trunka nuo 10 iki 15 minučių ir gali būti šiek tiek nemaloni, tačiau yra neskausminga. Prieš suleidžiant injekcijas, pasirinktose zonose užtepamas nuskausminantis kremas.

Pilnas procedūros efektas juntamas po dviejų savaičių, vieno injekcijų kurso užtenka 6–12 mėnesių, per kuriuos pacientas pamiršta problemą. Jei vėliau prakaitavimas vėl suintensyvėja, procedūrą galima kartoti. Įrodyta, kad prakaitavimo gydymas botulino toksino injekcijomis ne tik sumažina prakaitavimą – po procedūros atsiradęs komfortas pagerina gyvenimo kokybę.

Botulino toksino injekcijos nerekomenduojamos esant antrinei hiperhidrozei, kurią išprovokuoja endokrininės ligos. Pasireiškiant jai vertėtų kreiptis į endokrinologą ar bendrosios praktikos gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli prakaitavimo priežastis.

Botulino toksino injekcijos prakaitavimo gydymui taip pat negali būti atliekamos vaikams, besilaukiančioms ir žindančioms moterims, sergantiems kai kuriomis retomis neurologinėmis ligomis, nerekomenduojamos pacientams, vartojantiems kraują skystinančius vaistus.

Pagal BNS inf.