Plečiama psichiatrijos dienos stacionarų veikla. Kas laukia pacientų?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) didina psichikos sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą – plečia psichiatrijos dienos stacionaro tinklą. Planuojama, kad iki 2027-ųjų psichiatrijos dienos stacionarų skaičius šalyje išaugs nuo 35 iki 77. Tai leis gauti reikiamą gydymą nesigulant į ligoninę (kai nuolatinė priežiūra nėra būtina) ne tik didmiesčių, bet ir rajonų gyventojams.

Stacionaras – vakarais ir savaitgaliais

Psichiatrijos dienos stacionare suaugusiems teikiamos ne trumpesnės kaip 6 valandų per dieną gydymo ir readaptacijos paslaugos. Skirtumas nuo stacionare teikiamų paslaugų – vakare pacientas galės grįžti į namus.

SAM Psichikos sveikatos skyriaus patarėjos Marijos Oleškevičienės teigimu, „šiuo metu net 60 proc. visų psichikos sveikatai skiriamų lėšų atitenka stacionariniam gydymui, vos 7 proc. skiriami psichiatrijos dienos stacionarams. Pertvarka leis pacientams išvengti gulimosi į ligoninę dėl nesudėtingų būklių ir greičiau sulaukti kvalifikuotos pagalbos.“

Plečiamos psichiatrijos dienos stacionarų paslaugos leis daugiau sergančiųjų gydymąsi namuose pakeisti individualiais ir grupiniais medicinos psichologo, socialinio darbuotojo, psichikos sveikatos slaugytojo, ergoterapeuto užsiėmimais, nemedikamentinėmis terapijomis, derinamomis su medikamentiniu gydymu. Taip pat padės lengviau adaptuotis, kai gydymas ligoninėje turės būti keičiamas gydymu namuose.

Numatyta galimybė gydymą patogiai gauti ir dirbantiems ar besimokantiems asmenims. Jiems bus siūloma naudotis vakariniu arba savaitgalio dienos stacionaru. „Tai ne trumpesnė nei 3 val. planinė psichiatrinio gydymo ir readaptacijos paslauga, teikiama ne anksčiau kaip 15 val. darbo dienomis ar bet kuriuo dienos metu savaitgaliais. Ji teikia abipusę naudą tiek pacientui, tiek įstaigai, nes asmuo gali derinti darbą ir gydymą, o įstaiga – ekonomiškai išnaudoti patalpas“, – teigė M. Oleškevičienė.

Plėtra – atsižvelgiant į poreikį

Siekiant išsiaiškinti psichiatrijos dienos stacionaro poreikį savivaldybėse, atlikta analizė, remiantis gyventojų skaičiaus, sergamumo ir konkrečioje savivaldybėje teikiamų paslaugų rodikliais.

Tikimasi, kad psichiatrijos dienos stacionarų plėtra iki 2030 m. leis šiuo metu esamą stacionarinio gydymo poreikį sumažinti trečdaliu. Tai lems ir lėšų gydymui psichiatrijos stacionaruose ir psichiatrijos dienos stacionaruose perskirstymą.

Paslaugos – arčiau paciento

Psichiatrijos dienos stacionaro naudą pabrėžia ir Vilniaus r. centrinės poliklinikos Psichikos sveikatos centro vedėja Loreta Vitkutė-Maigienė. Šioje įstaigoje veikia psichikos dienos stacionaras, kuriame dirba psichiatrai, psichoterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai, psichikos sveikatos slaugytojos.

Pasak L. Vitkutės-Maigienės, psichiatro ar šeimos gydytojo siuntimą turinčiam pacientui parenkama individuali gydymo programa, taikomas medikamentinis gydymas, individuali ar grupinė psichoterapija, psichologo, socialinio darbuotojo, psichikos sveikatos slaugytojos konsultacijos, relaksaciniai užsiėmimai, meno, užimtumo terapijos ir kt.

„Kompleksinės paslaugos, teikiamos mažiau ribojančioje aplinkoje, sudaro galimybę priartinti psichikos sveikatos priežiūros paslaugas arčiau rajonuose gyvenančių asmenų ir išsaugoti paciento ryšį su šeima. Taip jį galima apsaugoti nuo ligos paūmėjimo, tiksliau analizuoti ligą, atsekti jos priežastis“, – sakė ji.

SAM Komunikacijos skyriaus inf.