Policija krato iki apatinių? Kratys ir toliau

patrulis ziema policijaGardamiškiams nusibodo policijos „teroras“, bet policija ramybės nežada

„Įtariame policiją neteisėtais veiksmais“, – tokiu teiginiu savo pasakojimą apie neva policijos siautėjimą Gardamo, Žemaičių Naumiesčio seniūnijų kaimuose pradėjo redakcijon užėjęs tų apylinkių gyventojas.

Anot jo, tas siautėjimas tęsiasi jau nuo praėjusių metų lapkričio, tad jau keli mėnesiai po šias apylinkes važinėjantys pareigūnai leidžia sau bet kada iškratyti žmogų (vyrą ar moterį) vos ne iki apatinių. „Ar galimos tokios kratos be teismo leidimo? Ar pareigūnai neviršija savo įgaliojimų“ – norėjo išsiaiškinti gardamiškis.

Policija lenda į kišenes ir… po sijonais

Vyras sakė kalbantis daugelio šio krašto žmonių vardu. Anot jo, ar pėsčias eitum, ar dviračiu, automobiliu ar vežimu važiuotum, nesi apsaugotas nuo „policijos teroro“. Pareigūnai gali bet kada sustabdyti, o sustabdę krato iki siūlo galo – ne tik bagažines tikrina, bet ir kišenes. „Vyrus iki kojinių išrengia, o moterims net po sijonais patikrina“, – tikino vyriškis…

Vargas tam, kurio vežimaityje ar kišenėse aptinkamas butelis alaus ar vyno. Jei pareigūnai tokį randa, pasak vyro, iš karto atsuka ir uosto, ar tai ne naminė. Įsitikinę, kad butelyje – legalus pirktinis gėrimas, butelį grąžina.

„Suprasčiau, jei aš prie parduotuvės išgėręs šlaistyčiausi, bet taip nėra. Tai kaip man tada atidarytą butelį alaus namo parsigabenti?“ – piktinosi atvykėlis.

Dar sunkiau namus pasiekti būna tiems, kas bet kur lauko kelyje ar tiesiog laukuose pastebimas išgėręs. Tokius pareigūnai, esą, diena iš dienos net po laukus vejojasi, o prisiviję – baudas išrašo.

Piktina jį ir tai, kad daug žmonių nubausta ir dėl „rusiškų“, o tiksliau – kontrabandinių cigarečių rūkymo. Dėl baudų dydžių pareigūnai irgi „nesicackina“: pirmą kartą pagautajam 150 litų „pripaišo“, o jei antrą kartą pagauna, tai jau visus 2000 litų paskiria. Lyg to dar būtų negana, dar ir antstoliais pagrasina.

„Išsiaiškinkit, ar gali policija taip siautėti, net į kišenes lįsti be prokuroro, be teismo sankcijos?“ – savojo vizito tikslą išsakė vyras.

Nuolat tikrina gaunamą informaciją

„Visose šio piliečio nupasakotose situacijose pareigūnai neviršija įgaliojimų, išskyrus alaus butelių atidarinėjimą, bet tuo aš nelabai tikiu“, – nedvejodamas sako su situacija supažindintas Šilutės r. PK viršininkas S.Mikutavičius.

S.Mikutavičius primena, kad administracinę atsakomybę užtraukia ir girto pasirodymas viešoje vietoje, ir alkoholinių gėrimų vartojimas tokiose pat vietose, ir baudos už tai tikrai neturėtų būti naujiena bet kuriam suaugusiam žmogui.

Ir jei policijos pareigūnas turi įtarimų, kad gali būti vykdoma nusikalstama veika arba teisės pažeidimas, jis privalo atlikti tam tikrus veiksmus – ieškoti, rasti ir įforminti pažeidimą. Tokiais atvejais paieškos formos ir yra teisėtos. 

Būtent Gardamo ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos, pasak S.Mikutavičiaus, yra tas kraštas, kuris kelia daugiausia problemų dėl naminės degtinės gamybos, vartojimo, laikymo ir pardavinėjimo. Policija žino šio krašto specifiką, nemažos dalies čia gyvenančių žmonių pomėgius ir todėl nuolat tikrina iš kitų gyventojų gaunamą informaciją.

„Būtent iš vietinių gauname pranešimų apie masinius girtavimus, nelegalaus alkoholio realizavimą ir visas iš to išplaukiančias pasekmes: smurtą namuose, vaikų nepriežiūrą, viešosios tvarkos pažeidimus. Visą informaciją tikriname, tikrinsime ir ateityje“, – pasakoja komisariato viršininkas.

Todėl dėmesys šiam regionui, pasak pareigūno, yra ne keli mėnesiai – policija ten aktyviau dirba jau visi metai. „Įtariu, kad šis pilietis buvo nubaustas kaip tik tuo metu, dėl kurio guodžiasi, – nuo lapkričio“, – daro prielaidą S.Mikutavičius.

Be to, jis primena, kad visi, kas mano, jog bet kokie policijos pareigūnų veiksmai tiriant ir fiksuojant teisės pažeidimus yra neteisėti, gali juos apskųsti. Skųsti galima ir komisariato vadovams, ir prokuratūrai, ir teismui.

Krata turi būti teisiškai pagrįsta

Paklausėme ir advokato Rimanto Šimkaičio nuomonės šiuo klausimu. „Asmens krata turi būti teisiškai pagrįsta, žmogus turi būti įtariamas administracinės teisės pažeidimu arba nusikalstamos veikos padarymu“, – sako jis.

Anot R.Šimkaičio, teisinėje valstybėje gyvenantis žmogus turi jaustis teisiškai saugus. Teisinio tikrumo ir teisinio saugumo jausmai yra šalies Konstitucijoje įtvirtinti principai.

Kraštas ramybe nepasižymi

Per 2013 metus Gardamo seniūnijos gyventojams surašyta 71 administracinės teisės pažeidimų protokolas. Iš jų 2 – dėl akcizais apmokestinamų prekių laikymo, gabenimo, naudojimo ar realizavimo pažeidimų; 6 – dėl viešosios rimties trikdymo; 4 – dėl melagingo specialiųjų tarnybų iškvietimo; 1 – dėl nedidelio chuliganizmo; 20 – dėl naminės degtinės gaminimo, įgijimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo; 26 – dėl alkoholinių gėrimų gėrimo viešosiose vietose arba girto pasirodymo viešosiose vietose; 2 – dėl tėvų valdžios nepanaudojimo arba panaudojimo priešingai vaiko interesams; 2 – dėl policijos pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymo, jų garbės ir orumo įžeidimo.

Dėl neteisėtos namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų gamybos ir realizavimo Gardamo seniūnijoje pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai; dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo – 7, o dėl viešosios tvarkos pažeidimo – 2 ikiteisminiai tyrimai.

Gretimo Žemaičių Naumiesčio miestelio ir seniūnijos gyventojams pernai surašyti 192 ATP protokolai. Iš jų 5 – dėl akcizinių prekių naudojimo pažeidimų; 10 – dėl viešosios rimties trikdymo; 2 – dėl melagingo specialiųjų tarnybų iškvietimo; 9 – dėl nedidelio chuliganizmo; 9 – dėl naminės degtinės gaminimo, įgijimo, laikymo, gabenimo ar realizavimo; 103 – dėl alkoholinių gėrimų gėrimo viešosiose vietose arba girto pasirodymo viešosiose vietose; 9 – dėl tėvų valdžios nepanaudojimo arba panaudojimo priešingai vaiko interesams; 1 – dėl policijos pareigūnų reikalavimų nevykdymo ar garbės ir orumo įžeidimo; 5 – dėl nepilnamečių padaryto chuliganizmo; 8 – dėl vaiko teisių pažeidimo.

Dėl neteisėtos namų gamybos alkoholinių gėrimų gamybos ir realizavimo Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje pradėti 2 tyrimai; dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo – 14, dėl viešosios tvarkos pažeidimo – 2, nesunkaus sveikatos sutrikdymo – 2 ikiteisminiai tyrimai.

Dėl grasinimo nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimą šioje seniūnijoje pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai.