Ragina skiepyti paauglius: kompensuojama plačiausią ŽPV apsaugą suteikianti vakcina

Įsigaliojo atnaujinta Nacionalinė imunoprofilaktikos programa, pagal kurią 11 metų sulaukusioms mergaitėms ir tokio pat amžiaus berniukams kompensuojama devyniavalentė vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Kasmet šio viruso sukeliamas gimdos kaklelio vėžys nusineša apie 200 lietuvių gyvybių, dvigubai daugiau moterų išgirsta ligos diagnozę. ŽPV informacijos centro duomenimis, iš daugiau nei 200 viruso tipų, pavojingiausi yra dveji – 16 ir 18. Būtent jie sukelia per 70 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų. Užsikrėtus ŽPV susirgti gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje rizikuoja 1,3 mln. moterų.

Devyniavalentė vakcina, kitaip nei iki šiol tik mergaitėms kompensuota dvivalentė, saugo net nuo 9 šio viruso tipų, sukeliančių skirtingus vėžinius susirgimus bei lytinių organų karpas abiem lytims. Visi 11-mečiai ir šio amžiaus dar sulauksiantys vaikai devyniavalente vakcina nuo šių metų vasario skiepijami nemokamai.

Užtikrina platesnę apsaugą

Gydytoja Toma Kundrotė pasakoja, kad dvivalentė vakcina iki šiol efektyviai apsaugojo nuo 2 agresyviausių ŽPV tipų ir buvo kompensuojama tik mergaitėms. Tačiau tarp kelių šimtų ŽPV tipų, ikivėžinius ir vėžinius susirgimus sąlygoja net 14 patvirtintų viruso tipų, visi jie kelia pavojų abiem lytims.

Lietuvos gydytojai džiaugiasi dėl atnaujintos skiepų programos, nes dvivalentę vakciną jau pakeitė devyniavalentė. Tai reiškia, kad apsauga bus dar platesnė.

„Gydytojai savo pacientams visada nori tik geriausio, apsaugoti nuo kuo daugiau grėsmių. Todėl džiugu, kad jau galime pasiūlyti didžiausią apsaugą nuo ŽPV sukeliamų susirgimų, mat vakcina apsaugo nuo 7 skirtingų onkogeninių ŽPV tipų ir 2 lyties organų karpas sukeliančių viruso tipų. Taip pacientai išvengs ne tik sveikatos problemų, bet ir su jomis susijusio psichologinio diskomforto, emocinių iššūkių ar netgi seksualinių trikdžių“, – sako gydytoja.

Lietuva yra ketvirta Europoje pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu, o kitos ŽPV sukeltos onkologinės ligos taip pat neatsilieka. Kadangi Europos kontekste atrodome prastai – daug diagnozuojame, bet nepakankamai skiepijame – natūraliai ir moterų, turinčių bei nešiojančių kitus ŽPV tipus, yra atitinkamai daugiau.

„Lietuvoje yra moterų, kurios nebūtinai turi du agresyviausius ŽPV tipus, tačiau yra kitų tipų nešiotojos ar patiria gimdos kaklelio pakitimus. Man pačiai buvo rastas 58 ŽPV viruso tipas bei ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai, tad teko patirti nemalonius gydymo procesus. Norėdama suteikti sau geriausią apsaugą ir išvengti atkryčių, nusprendžiau pasiskiepyti būtent tokia vakcina, kuri apsaugo ir nuo mano turėto viruso tipo – devyniavalente. Esu įsitikinusi, kad prevencija svarbi net ir nustačius tam tikrą ŽPV tipą. Tada virusas nebepažeis sveikųjų ląstelių, o pakitusios ląstelės nebesidaugins organizme. Kadangi esu trijų vaikų mama, rūpinuosi, kad ir jiems negrėstų pavojai. Greitai vienai iš atžalų sueis 11 metų, tad laukiu, kol galėsime pasinaudoti šia naujai kompensuojama vakcina“, – sako T. Kundrotė.

Žingsniai saugesnės visuomenės link

Akušerė ginekologė doc. dr. Kristina Jarienė aiškina, jog vakcinacija nuo ŽPV yra vienas iš strateginių žingsnių, siekiant sumažinti skirtingų viruso tipų sukeliamų ligų dažnį. Anot jos, prioritetine grupe vakcinacijai vis dar išlieka mergaitės, kadangi gimdos kaklelio vėžį, lyginant su kitomis anatominėmis sritimis, ŽPV sukelia dažniausiai.

„Visgi sprendimas nuo ŽPV nemokamai skiepyti ir berniukus padės mažinti viruso cirkuliaciją visuomenėje ir patiems berniukams ateityje išvengti įvairių vėžinių susirgimų. Viruso plitimas mažėtų itin sparčiai, jei būtų skiepijamas pakankamas skaičius paauglių. PSO tikslas yra iki 2030 metų pasiekti, kad nuo ŽPV būtų skiepijama 90 proc. mergaičių iki 15 metų“, – sako doc. dr. K. Jarienė.

Vakcinacija jauname amžiuje yra efektyviausia, nes dozių reikia mažiau, o imuninis atsakas būna geriausias. Idealu, jei skiepijama dar iki pirmųjų lytinių santykių. Nuo 15 m., norint pasiekti tokį patį imunizacijos lygį, reikalingas didesnis dozių skaičius.

„Šalyse, kur vakcinacija nuo ŽPV pradėta prieš daugiau nei 15 metų, jau stebimas ženklus ŽPV infekcijos dažnio ir ikivėžinių ligų bei karpų, kurias sukelia ŽPV, mažėjimas. Danija, Suomija, Švedija bei JAV jau pateikė ir apskaičiuotą gimdos kaklelio vėžio mažėjimo tendenciją. Norint pasiekti tokius rodiklius Lietuvoje, reikia dar daug nuveikti. Tačiau atnaujinta programa jau suteikia vilčių, kad ilgainiui visuomenė galės jaustis saugiau“, – sako ginekologė.

ŽPV vakcinos veiksmingumas pagrįstas ilgalaikiais tyrimais, vakcinos skirtos vaikams bei paaugliams nuo 9 metų ir suaugusiesiems asmenims. Dozavimo schemų yra keletas: 9–14 m. vaikams reikalingos dvi vakcinos dozės, nuo 15 metų bei suaugusiems – 3. Net jei ŽPV jau nustatytas, tai nereiškia, kad negalima skiepytis, tai gali sumažinti naujų ŽPV infekcijų riziką.

Pagal BNS inf.