Saulės vitaminas: ką daryti, kai saulė nelepina?

Ne tik saulės spindulių perteklius, bet ir jų trūkumas gali sukelti sveikatos problemų. Vasarą žmogaus organizmas sintetina vitaminą D, kuris svarbus bendrai sveikatai ir savijautai. Kaip palaikyti balansą, kad šio vitamino būtų nei per daug, nei per mažai?

Kaip pasiimti?

Pasak BENU vaistininkės Lauros Mockutės, saulėtos dienos suteikia progą mūsų kūnams pasigaminti vitamino D. Tai sklandžios organizmo veiklos pagrindas, pasižymintis daugybe sveikatai naudingų savybių. Vitaminas D atlieka esminį vaidmenį įsisavinant ir panaudojant pagrindinius mineralus kalcį ir fosforą, kurie būtini kaulus bei dantis išlaikyti stiprius ir sveikus. Jei saulės vitamino nepakanka, organizmo galimybės įsisavinti šiuos mineralus sumažėja, gali atsirasti vaikų rachitas ir suaugusiųjų osteoporozė.

Vitaminas D naudingas ne tik kaulų sistemai. Jis susijęs su imuninės sistemos stiprinimu, raumenų funkcijos gerinimu,  gali apsaugoti nuo tam tikrų rūšių vėžio. Todėl derėtų išnaudoti saulėtas dienas, tik svarbu vengti per didelio kenksmingų spindulių poveikio.

Vitaminas D pasižymi pasisavinimo sudėtingumu, ypač tose vietovėse, kur saulės trūksta, įskaitant Lietuvą. Vaistininkė siūlo išeitį – pabrėžia, kad jūrinės žuvys yra geras maistinis reikalingo vitamino šaltinis. Tačiau ragina nepamiršti, kad maiste, net ir žuvyse, esančio vitamino D kiekio dažnai nepakanka kasdieniam jo poreikiui patenkinti.

„Maisto papildai neretai yra patikimiausias vitamino D šaltinis, ypač tamsesniais metų mėnesiais. Nepaisant papildų naudos, svarbu laikytis subalansuotos ir įvairios mitybos“, – teigia L. Mockutė.

Trūkumas lemia skausmus ir nuovargį

„Clinicus“ dermatologė Agnė Bagdonė sako, kad vitaminas D, be naudos kaulų, dantų ir raumenų sveikatai, atlieka svarbų vaidmenį ir kitose organizmo funkcijose. Jis lemia įvairių sistemų darbą: įskaitant endokrininę, nervų, širdies ir kraujagyslių, taip pat dalyvauja autoimuniniuose ir priešuždegiminiuose procesuose. Tiesa, dozė gali labai skirtis priklausomai nuo kūno savybių, gyvenimo būdo ir mitybos.

Gydytoja išskiria padidėjusį jautrumą skausmui, raumenų silpnumą, liūdesį, depresyvią nuotaiką, aukštą kraujo spaudimą, mieguistumą. Tačiau ir šių simptomų įveikti nepavyks, jeigu geriama netinkamai parinkta vitamino D dozė ir nesilaikoma rekomendacijų.

Vitamino D įsisavinimas tarp mikroelementų – unikalus. Nors jo galima rasti tam riebiose žuvyse, kiaušiniuose ir grybuose, pasisavinimas su maistu yra tik apie 10 proc. viso suvartojamo kiekio. „Liūto dalis“ pasisavinama per odą, veikiant ultravioletiniams beta (UVB) saulės spinduliams.

Klinikos atstovė rekomenduoja vartoti vitamino D papildus. Tai daryti reikėtų turint omenyje veiksnius, galinčius sumažinti įsisavinimą, pavyzdžiui, antsvorį, kepenų ligas, virškinimo sutrikimus ir amžių. Biorezonansiniu tyrimu galima nustatyti, ar jo trūksta, ir paskirti tinkamą dozę. Lengviausiai pasisavinama – vitamino D3 forma.

9 iš 10 žmonių jo trūksta

Specialistė sako, kad diskusijos, kaip SPF veikia vitamino D įsisavinimo procesą, atsinaujina kasmet ir mokslininkų nuomonės išsiskiria. Vitamino D gamybai reikia, kad oda būtų tiesiogiai veikiama saulės. Todėl privalu rinktis saugų dienos laiką, kai saulė nėra aktyviausia, taip pat pasirūpinti apsauga, atsižvelgiant į savo odos tipą.

Vitaminų nederėtų vartoti aklai – pirmiausia išsiaiškinti organizmo būklę ir nustatyti, ar poreikis vienam ar kitam papildui tikrai yra.

„Pernykščiais PSO duomenimis, nuo vitamino D trūkumo kentė apie milijardas žmonių visame pasaulyje. O vienoje mūsų šalies medicinos diagnostikos laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad 9 iš 10 tirtų asmenų jo trūko. Kritikos strėlių vis dažniau gauna odos ligų gydytojai, kiti specialistai, neva „demonizuojantys“ saulės poveikį. Netiesa, kad griežtai rekomenduojama vengti saulės – kiekvieną pavasarį akcentuojame, kad mėgavimasis saule turi būti saikingas, naudojant apsaugos priemones“, – sakė A. Bagdonė.

Pagal BNS inf.