Sergantiems lėtinėmis ligomis padės gyvensenos medicinos specialistas

Didinant sveikatos paslaugų prieinamumą, į šeimos gydytojo komandą įtraukiami specialistai, kurie gali padėti šeimos gydytojams. Slaugytojai, kineziterapeutai ir kiti pacientams jau įprasti, tačiau esama ir mažiau girdėtų. Vienas tokių – gyvensenos medicinos specialistas. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paaiškina, kokiose situacijose šie specialistai naudingi pacientams ir kaip bendradarbiauja su gydytojais.

Moko valdyti ligą

Gyvensenos medicinos specialistas savarankiškai vertina lėtinėmis ligomis sergančių pacientų rizikos faktorius, moko sveikos gyvensenos, ligų valdymo.

Lietuvos gyvensenos medicinos asociacijos vadovė Ieva Kauneckė pasakoja, kad retas pacientas yra girdėjęs apie gyvensenos medicinos specialistą, o jei girdėjęs – painioja jį su dietologu. Dėl to ir tikisi tik mitybos rekomendacijų, o ne individualaus požiūrio. Šie specialistai pasiruošę įsigilinti į individualią paciento situaciją, informuoja apie sveikatos būklę bei nuo asmens elgesio priklausančius padarinius, pasitelkdamas motyvavimo ir aktyvaus įtraukimo metodus, įgalina asmenį įsivertinti savo gyvenseną ir keisti ją.

Pacientas išmokomas kontroliuoti savo fizinę ir psichologinę savijautą, atpažinti veiksnius, kuriuos svarbu eliminuoti, siekiant sustabdyti žalą sveikatai. Pacientams išaiškinamos su gyvensena susijusios sveikatos būklės priežastys, sudaromas planas, kaip jos bus šalinamos, sutariama ir padedama jo laikytis. Taip pacientai įgalinami valdyti savo sveikatos būklę net sudėtingų ligų, atveju, išmoksta stebėti savo elgesį.

Dar vienas svarbus šio specialisto darbas – poveikis paciento psichologinei būsenai. Po konsultacijų pacientai turėtų gebėti atpažinti savo neigiamas emocijas ir jas keisti pozityviomis, atpažinti kūno įtampą ir ją mažinti.

„Jei konsultacijų procesas sėkmingas ir pacientas įsitraukia, jam turėtų susiformuoti psichohigienos, mitybos, fizinio aktyvumo įpročiai, kurie mažina lėtinių neinfekcinių ligų riziką: mažėja svoris, arterinis kraujo spaudimas, kūno skausmai, gerėja nuotaika, tikėjimas gebėjimu sveikti, mažėja mirties baimės“, – sako specialistė.

Su gydytojo priežiūra

Pirmiausia, gydytojas užduoda keletą klausimų, kuriais įvertina, ar lėtine liga sergantysis yra pakankamai motyvuotas. Gydytojo sprendimu ir pacientui sutikus, pacientas siunčiamas gyvensenos medicinos specialisto konsultacijai, prieš tai atlikus tyrimus.

Gyvensenos medicinos specialistas paskiria paslaugų skaičių, jų metu gali būti atliekami tarpiniai tyrimai. Pokyčiai registruojami dokumentuose. Esant objektyviems pokyčiams, pacientas gali būti registruojamas pas siuntusį gydytoją gydymo korekcijai. Esant neigiamiems pokyčiams gali būti pasitelkiami papildomi specialistai – psichologas, kineziterapeutas ir kt. Gyvensenos medicinos specialistas konsultuojasi su siuntusiu gydytoju dėl gydymo korekcijos.

SAM plečia šeimos gydytojo komandą. Komandą sudaro šeimos gydytojas, slaugytojas, socialinis darbuotojas, kineziterapeutas, gyvensenos medicinos specialistas, akušeris, atvejo vadybininkas ir apylinkės administratorius.

SAM inf.