Sinusitas – liga, į kurią nederėtų žvelgti pro pirštus

Tai tik sloga – dažnai sakome sau ir laiku nepastebime besivystančio sinusito. Į šį negalavimą verta pažvelgti rimtai, nes negydomas jis gali sukelti sudėtingų komplikacijų.

Negydyto peršalimo pasekmė

Sinusitas dažnai glaudžiai susijęs su peršalimu ir kyla, kai virusai pažeidžia viršutinių kvėpavimo takų gleivines. „Sinusitas prasideda, kai nuo slogos pabrinksta gleivinė, sinusų angos ir kanalai susiaurėja, juose pradeda kauptis gleivės, kurios kelia spaudimą, skausmą ir tampa puikia terpe virusams ir bakterijoms veistis“, – sako „Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė. Pasak jos, sinusitas dažnai yra netinkamai gydyto peršalimo pasekmė. Žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, sinusitas gali kilti vos suslogavus.

Dažniausiai sinusitą lydi spaudimas ir skausmas skruostikauliuose, už akių, viršutiniame žandikaulyje. Temperatūra būna aukštesnė nei 38,5 laipsniai, pastebimos žalios, geltonos ar rusvos nosies išskyros, susilpnėja kvapo ir skonio pojūtis, jaučiamas nuovargis, perštėjimas ryklėje, gerklose, dusulys, balso užkimimas ir kosulys. Gali būti nemalonus kvapas iš nosies, užgultos ausys.

Nesirūpinant sinusitas gali tapti lėtiniu, kuris gydomas chirurginiu būdu. Nors sinusito komplikacijų pasitaiko retai, jos gali būti rimtos: gali prasidėti akiduobės infekcija ir regos nervo uždegimas.

Į gydytoją derėtų kreiptis, jeigu patino veidas arba vokai, sumažėjo regos aštrumas, ėmė dvejintis akyse, atsirado stiprus vienos ar abiejų kaktos pusių skausmas ir patinimas – tai gali būti ūmaus sinusito komplikacijų požymiai. Pūliai iš sinusų gali prasiveržti ir į smegenis, sukeldami pūlinį meningitą – ūminį galvos smegenų dangalo uždegimą. Negydomas sinusitas gali sukelti ir vidurinės ausies ar plaučių uždegimą.

Dalis žmonių sinusitu serga dėl nosies polipų ar pakrypusios nosies pertvaros.

Gydytojų rekomendacijos svarbios

Kilus sinusų infekcijai, dauguma gydytojų paskiria antibiotikų ir kitų medikamentinių priemonių. „Eurovaistinės“ specialistė akcentuoja, kad šią ligą gydyti reikia atsakingai ir laikytis visų gydytojo nurodymų.

Rekomenduojama nosies ertmes plauti druskingu vandeniu. Jį galite pasiruošti patys: stiklinėje šilto vandens ištirpinkite po ketvirtadalį arbatinio šaukštelio maistinės sodos ir valgomosios druskos. Taip pat rekomenduojama pakvėpuoti žaliosios arbatos arba ramunėlių žiedų garais.

Esant užgultai nosiai, naudingos karšto vandens su eteriniais aliejais (mentolio, eukalipto, pipirmėtės, arbatmedžio, kedro, citrinos ar rozmarino) inhaliacijos. Rekomenduojama dėti ant sinusų šiltus kompresus, kurie gali sumažinti jų skausmą ir spaudimą, suaktyvinti mikroskopinius plaukelius sinusų ertmėje, todėl gleivėms bus lengviau pasišalinti.

Sergant sinusitu negalima vartoti alkoholio, nes dėl to pasigamina daugiau ir tirštesnių gleivių. Reikėtų vengti aštrių prieskonių, nes jie turi įtakos nosies užgulimui. Norint išvengti ligos svarbu stiprinti imunitetą, šaltuoju metų laiku dėvėti galvos apdangalus, tinkamai gydyti slogą , patariama skystinti gleives, taip jos lengviau pasišalins. E. Ramaškienė pataria gerti šiltų arbatų, vandens (bent 6 stiklines per dieną), kvėpuoti garais, pabūti garų pilname duše.

Pagal BNS inf.