Vaikų laikysena pavojingoje būklėje: ką daryti?

Kuprinės nešiojimas ant vieno peties, naudojimasis telefonu nuleidus galvą ir įtampos sukėlimas sprando srityje – dažniausios iš ortopedės-traumatologės Rasos Simonaitytės įvardintų vaikų laikysenos ydų. Anot specialistės, svarbu imtis tinkamų priemonių, kad būtų išvengta negrįžtamos žalos vaiko sveikatai. Prieš rugsėjį į vaikų mitybą dėmesį atkreipia ir gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė: kuprinėse  neturėtų būti saldžiųjų gėrimų bei greitojo maisto užkandžių.

Kuprinė – ne daugiau 700 g

R. Simonaitytės teigimu, pirmokui reikia lengvos kuprinės, sveriančios ne daugiau 700 gramų. Toliau kuprinės su daiktais svorį reikėtų reguliuoti taip, kad jis neviršytų 10 proc. vaiko kūno svorio: jei vaikas sveria 30 kg, kuprinės turinys turėtų sverti apie 2,5 kg, nes į bendrą svorį įsiskaičiuoja ir pati kuprinė. Be to, kuprinės nugarėlė turėtų būti ergonomiška: tvirta, su paminkštinimais bei išlenkimais, kad prisitaikytų prie stuburo linkių. Kuprinės petnešėlės turėtų būti paminkštintos, ne siauresnės nei 4 cm.

Tėvams nereikėtų tuščiai viltis, kad pirmokui nupirkta kuprinė nenusidėvės ir ją bus galima nešioti 4 metus. Vaikai auga, todėl reikia, kad kuprinės apatinė dalis nebūtų žemiau juosmens arba viršutinė – aukščiau pečių. Priklausomai nuo lauko drabužių storio, reikėtų pareguliuoti dirželius, kuprinės medžiaga, kuri glaudžiasi prie nugaros, turėtų būti pralaidi orui, kad nereikėtų kaisti ir prakaituoti. Reikia atsižvelgti ir į kokybiškus atšvaitus: jeigu kuprinė jų neturi, būtina kabinti atskirai įsigytus.

Ortopedė kviečia tėvus suklusti dėl pablogėjusios vaikų laikysenos: „Mano darbo patirtis – 30 metų. Akivaizdžiai pastebima pablogėjusi vaikų laikysenos situacija nuo tos, kuri buvo prieš 20 metų. Vaikai mažai fiziškai aktyvūs, daugiausiai laiko leidžia prie telefonų, netaisyklingoje pozoje: nuleista galva, įtemptu sprandu, praktiškai ant kėdžių guli. Dėl to matome daug besikūprinančių vaikų. Žinoma, negalime atsilikti, nenaudoti išmaniųjų įrenginių, bet viskas turi būti daroma saikingai. Problema slypi ir pavyzdyje, kurį patys tėvai rodo vaikams: ne kartą pastebėjau, kaip tėvai susikūprinę sėdi laukiamajame, besinaudodami išmaniaisiais. Vaikai ima tokį pavyzdį, paskui ir susiformuoja žalinga laikysena.“

Svarbu dar ir tai, kaip vaikai į kuprines susideda daiktus: prie nugaros turėtų būti sunkiausi daiktai, o išorėje – lengvesni, kad vaiko neloštų atgal. Ir jokiu būdu nenešioti kuprinės ant vieno peties, nes bus padaryta didelė žala stuburui.

Vaiko darbo vieta – dar vienas faktorius, lemiantis laikyseną. Sėdint ant kėdės prie stalo, plaštaka ir alkūnė turėtų būti vienodame lygmenyje. Reikėtų investuoti į kokybišką kėdę, kuri būtų su išlenkimu ties juosmeniu. Jeigu jo nėra – padėti specialią pagalvėlę, kuri neleis kūprintis. Jei sėdint kojos nesiekia žemės, svarbu padėti atramą. Reikia nepamiršti ir taisyklingos laikysenos naudojantis kompiuteriu: monitoriaus vidurys turėtų būti akių lygyje.

Gerai laikysenai svarbi ir avalynė. Perkant vaikui kokybiškus batus, galima rinktis 1 dydžiu didesnius. Batai turėtų būti lengvi, paprastai valomi, ne sintetiniai, o medžiaga – pralaidi orui. Geri batai  tokie, kurie viduje turi odinį, minkštą ir orui pralaidesnį padą, kad neprakaituotų pėdos.

Pietų dėžutė 

Dietologė E. Gavelienė pažymi, kad dažna problema, su kuria susiduriama, kai kalbama apie vaikų maitinimą – nenorus mokyklose ar darželiuose pateikiamo maisto valgymas. Dažnai vaikai mokyklose ar darželiuose patiekiamą maistą, kad ir visavertį, valgo nenoriai, kai kurių produktų atsisako, tad svarbu, kaip jie maitinasi namuose vakare ir savaitgaliais. Yra įpratusių prie nenaudingų sveikatai užkandžių, todėl ugdymo įstaigų maistas jiems atrodo neskanus. Svarbu atkreipti dėmesį, kad ir patys tėvai valgytų sveikatai palankų maistą, taip rodydami pavyzdį: tuo pačiu bus ugdomi pozityvūs valgymo įpročiai.

Kaip vieną iš vaikų maitinimo alternatyvų gydytoja įvardina pietų dėžutės paruošimą. Vertėtų suruošti vaikui užkandžių dėžutę ir į ją įdėti visa tai, ką tėvai norėtų, kad vaikas suvalgytų. Tai turėtų būti viso grūdo duonos sumuštiniai su įvairiausiais ingredientais, sūrio gabalėliai, daržovės, vaisiai. Sveikatai palankiomis maistinėmis medžiagomis turtingas maistas gali pagerinti smegenų gebėjimą susikaupti ir išlaikyti dėmesį. Maistas, užtikrinantis nuolatinį energijos išsiskyrimą, yra sudėtiniai angliavandeniai (nesmulkinti grūdai, vaisiai, daržovės) ir baltymai (liesa mėsa, žuvis, ankštiniai augalai), kurie padeda išlaikyti protinį budrumą ir susikaupti.

Pagal BNS inf.