Vaistininkė: sąnarių ligų maisto papildais nepagydysite

Pagal paplitimą pasaulyje sąnarių ligos yra trečioje vietoje tarp visų negalavimų. Nors pavojaus gyvybei jos nekelia, ilgalaikiai lėtiniai skausmai blogina gyvenimo kokybę, o vaistų nuo skausmo vartojimas tampa kasdienybe.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Šnirpūnienės teigimu, visas sąnarių ligas galima suskirstyti į dvi dideles grupes: artritai – uždegiminės sąnarių ligos, artrozės (osteoartritas) – sąnarių paviršių dengiančios kremzlės degeneraciniai pažeidimai.

Dvi grupės

Artrito simptomai: įvairių sąnarių skausmas, patinimas, paraudimas, deformacija. Šiomis ligomis gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės, net vaikai. Jas sukelia paveldimi, autoimuniniai susirgimai, medžiagų apykaitos sutrikimai (pvz., podagra, cukrinis diabetas), darbas šaltose, drėgnose patalpose, dažnos, iki galo neišgydytos infekcijos (pvz., angina).

Dažniau į vaistininkus ir gydytojus kreipiasi žmonės, kuriems diagnozuojamas osteoartritas. Ši liga susijusi su nuolatiniu sąnarių traumavimu dėl antsvorio ar nesubalansuoto fizinio krūvio, su buvusiomis sąnarių traumomis (pvz., menisko plyšimu), senėjimo procesais. Ligoniai paprastai vyresnio amžiaus.

Osteoartritas gali pažeisti vieną ar keletą sąnarių iš karto, tuos, kurie patiria didžiausią krūvį, dažniausiai – klubo ir kelio. Skausmas būna iš lėto progresuojantis, būdingas rytinis sąnario sąstingis. Jei yra pažeistas klubo sąnarys, skausmas prasideda ne nuo sąnario, o nuo kirkšnies skausmo, tuo tarpu kelio sąnario pažeidimui būdingas sąnario traškėjimas. Sąnarių ligos diagnozuojamos atliekant rentgeno, magnetinio rezonanso, kraujo tyrimus, pacientas siunčiamas pas ortopedą-traumatologą, reumatologą ar imunologą.

Sumažinti skausmą

Kol pacientas laukia diagnozės, vaistininkai su šeimos gydytojais ieško būdų sumažinti jo sąnarių skausmą. Pirma pagalba – tepami ir geriami priešuždegiminiai nuskausminamieji vaistai.

„Svarbu naudojant tepalus laikytis instrukcijos. Tepant per daug ir per dažnai – galimi odos pažeidimai, jei tepalo bus per mažai ir rečiau, nebus efekto. Užtepus tepalo su ketoprofenu, tą vietą reikia saugoti nuo saulės dėl galimos alerginės reakcijos. Po sąnario traumos arba esant ūmiam uždegimui, kai oda aplink jį būna paraudusi ir sąnarys „dega“, geriau rinktis vėsinantį tepalą, o lėtiniams reumatinio pobūdžio skausmams malšinti mėgstami šildantys tepalai“, – pataria K. Šnirpūnienė.

Perkant nereceptinius geriamus vaistus nuo skausmo, rekomenduojama informuoti vaistininką apie gretutines ligas ir vartojamus vaistus. Jei žmogus serga lėtiniu gastritu, yra buvusi opaligė, vartoja varfariną kraujo krešumui mažinti, būtina parinkti vaistus nuo skausmo, kurie turėtų mažesnį šalutinį poveikį virškinimo traktui, taip pat reikės papildomai vartoti vaistus virškinimo trakto gleivinės apsaugai.

Papildai negydo

Paprastai į maisto papildų, skirtų sąnarių funkcijai gerinti sudėtį įeina medžiagos, kurios dalyvauja kremzlės ir tarpsąnarinio skysčio gamyboje – gliukozaminas, chondroitinas, įvairių tipų kolagenai, hialurono rūgštis. Juose taip pat būna natūralių medžiagų, turinčių priešuždegiminių savybių: metilsulfonilmetanas (iš dumblių), bosvelijos žolės ekstraktas, imbiero ekstraktas, ciberžolė, omega-3 riebiosios rūgštys, mikroelementai, antioksidantai.

„Maisto papildai, vartojami ne sąnarių ligoms gydyti, o profilaktikai, sąnarių funkcijai gerinti, tinka tik ligos pradžiai. Sąnarių ligos gydomos receptiniais vaistais, kuriuos parenka gydytojas, atsižvelgdamas į ligos priežastį, o susidėvėję kelių ir klubų sąnariai keičiami į dirbtinius operaciniu būdu. Sergant lėtinėmis sąnarių ligomis, labai naudingas kasmetinis sanatorinis gydymas, specializuotos mankštos“, – pabrėžia K. Šnirpūnienė.

Kad neišsivystytų sąnarių ligos, reikia palaikyti normalų kūno svorį, reguliarų fizinį aktyvumą, vengti traumų, didelių fizinių krūvių. Pajutus pirmuosius simptomus – sąnarių traškėjimą, rytinį sąstingį, nežymų skausmą, reikia kreiptis į gydytoją, kad šis nustatytų ligą.

Mitai

Dažnai pacientai sako, kad jie per seni sąnario keitimo operacijai. Lietuvoje kasmet atliekama 4-5 tūkst. klubo sąnario ir 2-4 tūkst. kelio sąnario keitimo operacijų. Tik nedaugeliui dirbtinis sąnarys neprigyja arba į jį patenka infekcija.

„Pažįstu ne vieną 80-metį, kuris atvyko į ligoninę neįgaliojo vežimėlyje, o po operacijos ir reabilitacijos pamiršo nuskausminamuosius. Didesnis rūpestis, kai sąnarį reikia keisti jaunam žmogui, nes dirbtinis sąnarys irgi susidėvi ir jį vėl tenka keisti – jis nešiojamas 15-20 metų, priklausomai nuo apkrovos. Gydytojai ieško būdų, kaip nutolinti sąnario endoprotezavimą, tam taikomos kaulų čiulpų koncentrato, kraujo plazmos injekcijos, autologinių baltymų preparatai, hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį“, – sako K. Šnirpūnienė.

Kitas mitas – „senatvėje visiems sąnarius skauda, gydytojas nepadės, geriau patepsiu tepalu ir bus gerai“. Sąnarių ligos gali išsivystyti tiek jaunam, tiek senam žmogui. Nuskausminančiu tepalu galima tepti, kol sulauksite vizito pas gydytoją. Savalaikė diagnozė ir tikslingas gydymas – labai svarbūs, nes užkerta kelią tolesniam ligos progresavimui.

Dar viena frazė – „šiuo metu neskauda, tai kol kas vaistų nevartosiu“. Dalis autoimuninių, lėtinių sąnarių ligų yra neišgydomos ir tik nuolatos vartojami vaistai padeda išvengti skausmo, neleidžia ligai progresuoti.

„Kartą kreipėsi moteris, kuri norėjo nupirkti savo vyrui priešuždegiminių vaistų, gydytojo jam išrašytų prieš metus. Vyriškiui buvo nustatyta podagra, jai gydyti paskirti vaistai ir dieta. Kai sąnarių nebeskaudėjo, vyras savavališkai nutraukė jų vartojimą. Kurį laiką viskas buvo gerai, bet tuo metu jis išvyko į užsienį ir ten vėl prasidėjo stiprūs skausmai. Ilgai nevartoti vaistai ir pamiršta dieta privedė prie ligos atsinaujinimo“, – sako vaistininkė.

BNS inf.