Vaistininkės apie pacientų klausimus: gėdijasi hemorojaus, erekcijos sutrikimų ir ginekologinių ligų

Pacientai vis dar gėdijasi tam tikrų savo sveikatos problemų, tad vaistinėje neretai šnibžda arba bando išsisukti nuo klausimų. Tačiau kad ir koks negalavimas kamuoja, jis nėra gėdingas, sako vaistininkai.

shutterstock ntr.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Gabrielė Kripaitytė-Afanasjevienė dažnai susiduria su pacientais, kurie apie savo sveikatos problemas bijo kalbėti. Ligos simptomus pasakoja pašnibždomis, reikalingą informaciją nutyli, jei vaistinėje yra daugiau žmonių, keistai sureaguoja į užduotus klausimus, vengia tikslaus atsakymo. „Prieš COVID-19 pandemiją pacientai nesilaikydavo atstumų eilėje, dažniau dūsaudavo į nugarą, jei kažkas ilgiau konsultuojasi su vaistininku ir pan. Pandemija mus išmokė daugiau supratimo kito žmogaus atžvilgiu, privatumo, žmonės palaukia už durų, laikosi atokiau“, – pastebi ji.

Erekcijos sutrikimai ir ginekologinės ligos

Nepatogūs klausimai dažniausiai susiję su onkologinėmis, lytiškai plintančiomis, ginekologinėmis ligomis, hemorojumi, erekcijos sutrikimais, nesaugiais lytiniais santykiais, tuštinimosi, šlapimo nelaikymo problemomis, utėlėtumu, nagų grybeliu ar psichikos sutrikimais.

„Klausimai, susiję su vėžiu: pastebėjau kraują išmatose – ar sergu storosios žarnos vėžiu, artimas žmogus susirgo onkologine liga, ar ji užkrečiama, ar chemoterapija labai brangi, per kelis mėnesius numečiau 15 kg be jokių pastangų – ar tai galėtų būti skrandžio vėžys? Apie onkologines ligas kalbėti sudėtinga ir nejauku tiek pacientui, tiek ir vaistininkui dėl baimės kažką pasakyti ne taip. Būna, kad pacientai iš gydytojo kabineto atbėga į vaistinę labai išgąsdinti. Vieną klientę ilgai teko raminti, nes įsigijusi antrą savarankiškai atliekamą slapto kraujavimo testą, gavo teigiamą rezultatą. Patariau jai nesijaudinti, užsiregistruoti pas šeimos gydytoją, paaiškinau kolonoskopijos būtinybę, nuraminau teigdama, jog kraujavimas gali atsirasti dėl nuolatinio vidurių užkietėjimo, hemorojaus, išangės įplyšimų, įvairių polipų, divertikulito, Krono ligos, kolito ar opų“, – aiškina vaistininkė.

Anot jos, dažnai gėdijamasi utėlėtumo: kartą atėjo mama su vaiku įsigyti priemonių nuo utėlių, nedrąsiai klausinėjo apie jų veiksmingumą, vartojimą, tuo tarpu už nugaros stovėjusi moteris atsitraukė, o vėliau tiesiog pabėgo iš vaistinės. Pacientė pasijuto nesmagiai, stengėsi greičiau įsigyti rekomenduotas priemones ir išeiti. Tai rodo žmonių žinių trūkumą, juk utėlės nešokinėja, neskrenda, jomis užsikrečiama tik esant labai artimam sąlyčiui, per galvos apdangalus, šukas. Tai nėra gėdinga ar prastos higienos ženklas, galvinės utėlės labai paplitusios, dažnai per gyvenimą bent kartą jomis užsikrečiama.

Dažnai gėdijamasi įsigyti skubios kontracepcijos tabletę ar apsaugos priemonių – kartą vidutinio amžiaus vyras pašnibždomis paprašė „kito ryto“ tabletės. Tokiais atvejais tenka užduoti papildomus klausimus, kas turima omenyje.

„Raginčiau nesigėdyti pasakyti vaistininkui, jog reikalinga skubi kontracepcija. Žmogui nemoralizuojame, kodėl taip atsitiko, priešingai, suteikiame informaciją apie vartojimo ypatumus, galimus šalutinius poveikius“, – sako vaistininkė.

Dažnai nejaukiai jaučiasi vyrai, turintys erekcijos sutrikimų – jie ateina konsultacijai, kai nėra žmonių ir prašo „vyriškų vitaminų“, dažniausiai teigia, jog ne sau, o draugui. Netgi atsiunčia savo moteris, nes patiems gėda. „Ši problema visuomenėje auga, todėl kaip tik reikia daugiau apie tai kalbėti. Erekcijos sutrikimai gali atsirasti nebūtinai dėl fizinių veiksnių, senėjimo ar žalingų įpročių, kaltos dažnai emocinės problemos, nuolatinis stresas, nerimas, problemos darbe, nemiga, intensyvus sportas, o vyrai save iškart nurašo ir bijo kreiptis pagalbos“, – sako vaistininkė.

Visiškas tabu – ginekologinės ligos. Kalbėti apie atsiradusias išskyras, perštėjimą, niežulį, gleivinės pažeidimus, makšties sausumą vyresniame amžiuje pacientėms vis dar gėda. „Stengdamasi tinkamai parinkti priemones, užduodu daugiau klausimų, pvz., ar išskyros turi kvapą, spalvą, kokio jos pobūdžio, ar šlapinantis jaučiamas deginimas, gal buvo vartojami antibiotikai, gal naujas lytinis partneris. Dažnai po to pacientės atkerta, kad tinkamai rūpinasi higiena ir neturi laiko apklausai. Tenka nuraminti, jog šie atsakymai man padės parinkti tinkamus vaistus, tik taip galėsiu įvertinti, ar jas kamuoja makšties kandidozė po antibiotikų vartojimo, o gal kita bakterinė infekcija ar trichomonozė ir būtinas apsilankymas pas gydytoją“, – sako vaistininkė.

Hemorojus ir išmatų stiklainis

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės teigimu, dar viena jautri tema – hemorojus, ypač jei tai pirmą kartą pasitaikanti būklė.

„Dažnai užduodama papildomus klausimus apie hemorojų pastebiu, kad ne visi pacientai nori konsultacijos, tik galvoja, kaip kuo greičiau skuosti iš vaistinės. Kitas scenarijus – kalbama pašnibždomis, kad net sunku išgirsti nusiskundimus“, – tvirtina ji.

Keisčiausias klausimo vaistininkė sulaukė iš vyro, atėjusio konsultacijai dėl prastos savijautos, pablogėjusio virškinimo. Paklaustas, kas galimai jam sukėlė šį negalavimą, vyras prisipažino, kad suvalgė polietileninį maišelį. Iš pradžių vaistininkė nesuprato, ar pacientas juokauja, išsiaiškinusi situaciją, vyrui ji pasiūlė kelis preparatus savijautai pagerinti, patarė stebėti būklę ir savijautai pablogėjus, pasirodyti gydytojams.

„Į vaistinę atėjo moteris dėl makšties infekcijos. Diskomfortas ją kamavo jau kurį laiką, tačiau bandė problemą spręsti namų sąlygomis: makšties plovimui naudojo sodą, dušo gelius, actą, indų ploviklį. Buvo skausminga net klausytis. Moteris stipriai sudirgino ir taip jautrią gleivinę, kai negalavimas galėjo pasibaigti kur kas greičiau pasikonsultavus su specialistais“, – dalijasi G. Tautkevičienė.

Kita pacientė, nusvilusi saulėje, pradėjo jausti odos tempimą, deginimą ir prisiminė, kad jos močiutė ant veido dėdavosi grietinę, kad oda būtų minkšta, švelni ir elastinga. Kelias dienas ji irgi taip darė, kol atsirado stipri alerginė reakcija. Oda pasidarė ne tik raudona nuo saulės, bet taip pat uždegiminė, niežtinti ir stipriai sujautrėjusi.

„Vaistininkams susidaręs refleksas, kad kai pacientas sako „gal galite pažiūrėti“ ir tiesia ranką, irgi ištiesti savąją. Taip padariusi viena kolegė jos pačios nuostabai pamatė rankoje laikanti stiklainį, kuriame plaukioja išmatos. Pacientas norėjo, kad vaistininkas įvertintų, ar viskas gerai su jo žarnyno turiniu. Tačiau vaistininkas nėra laborantas ir tyrimų atlikti negali“, – sako G. Tautkevičienė.

Pagal BNS inf.