VMVT įspėja: maisto papildai negydo!

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) reaguodama į viešoje erdvėje bei spaudoje vis dažniau pasirodančias tikrovės neatitinkančias reklamas apie maisto papildų gydomąsias savybes, gyventojus ragina būti budrius, kritiškai vertinti informaciją ir nesusigundyti istorijomis, jog maisto papildas neva gali išgydyti tam tikras ligas, pavyzdžiui – nagų grybelį. Maisto papildas nėra panacėja, jis negali atstatyti regėjimo, klausos, išgydyti nemigos ir pan.

VMVT įspėja: nors maisto papildų ir vaistų yra panašios formos, ir vieni, ir kiti parduodami vaistinėse, tačiau maisto papildas – ne vaistas! Tai įprastam racionui papildyti skirtas maisto produktas, kuris yra koncentruotas vienos arba kelių maistinių arba kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį. Toks produktas skirtas tik normalioms organizmo funkcijoms palaikyti.

„Maisto papildų ženklinimui yra keliamos dvi svarbiausios sąlygos  – tai yra jei maisto papildų ženklinime arba reklamoje yra naudojami leidžiami sveikatingumo teiginiai pvz., skirtas imuninei sistemai, kaulams ir t.t. tokiu atveju, sudėtyje turi būti medžiaga, kuri ir padeda palaikyti būtent tas nurodytas funkcijas. Tačiau ir to nepakanka – tokie teiginiai turi būti ir moksliškai įrodyti  bei reglamentuoti Europos Sąjungos. Tokie teiginiai nieko bendro neturi su ligos gydimu ar profilaktika. Maisto papildas gali praturtinti mitybą tam tikromis medžiagoms, tačiau konkrečių sveikatos sutrikimų negydo. Tikimės šią informaciją įsidėmės ne tik vartotojai, tačiau atkreips dėmesį ir papildus pastaruoju metu intensyviai reklamuojantys nuomonės formuotojai“, – sako inspektorė Olga Barkovska.

Maisto papildų prekyba Lietuvoje yra reglamentuota. Lietuvoje galima pardavinėti tik notifikuotus maisto papildus, t. y., prieš tiekiant į rinką maisto papildui turi būti atlikta kontrolės procedūra, kurios metu vertinama ar jis saugus ir tinkamas vartoti. Ar maisto papildas yra notifikuotas, galima pasitikrinti VMVT internetiniame puslapyje, notifikuotų maisto papildų sąraše, į paieškos laukelį įvedus maisto papildo pavadinimą arba įmonės, teikiančios maisto papildą rinkai, pavadinimą.

VMVT inf.