Vagystės palieka ir emocinę traumą

Vagystės iš privačių butų ar namų Lietuvoje – ne retenybė. Žala tokiais atvejais yra didesnė nei pavogti daiktai, nes vagys namuose daug ką išverčia, sulaužo, suniokoja. Toks svetimų žmonių šeimininkavimas asmeninėje erdvėje sukelia didelį stresą, nesaugumo jausmą.

Pasak psichologės Vaidos Job, vagystė pirmiausiai indikuoja apie prarastą privačios erdvės neliečiamumą ir saugumą, pasėja baimę bei išgąstį. Vagysčių aukos pereina per įvairias emocijas – šoką, stagnaciją, neigimą, neteisybės jausmą, pyktį, liūdesį, savęs kaltinimą. Be didžiulio streso žmonės ilgam praranda saugumo jausmą, pasitikėjimą aplinka, kurioje gyvena – jų privatumo jausmas būna itin sutrikdytas.

V. Job teigimu, depresyvią nukentėjusiųjų būseną skatina ir tai, kad tam tikrų praradimų „atpirkti“ nebebūna galimybės – vagys pasiima ne tik daiktus, bet ir namų aurą, prisiminimus. Apvogti žmonės baiminasi, jog kadaise buvo sekami ir tapo taikiniu, nuogąstauja, kad tai gali pasikartoti.

„Ne veltui sakoma: „mano namai – mano tvirtovė“. Namuose jaučiamės įgalinti, stiprūs ir kai šitas tikėjimas sutrikdomas, prarastas kontrolės jausmas gali neigiamai paveikti ne tik saugumo jausmą, bet ir pasitikėjimą savimi, santykius namuose ir darbe. Gali atsirasti baimė būti vienam namuose, jautrumas bet kokiems garsams ar grėsmės matymas iš pažiūros neutraliuose signaluose. Visa tai gali tęstis mėnesius po įvykio, kelti didžiulį nerimą dėl galimų ateities įsilaužimų, bejėgiškumo jausmą, kuris kartais gali privesti netgi prie depresijos“, – sako specialistė.

Jai antrina „Ekskomisarų biuro“ atstovas Donatas Pocius, kurio teigimu, neretai vagystės iš namų palieka ne tik finansinio nuostolio pėdsaką, bet ir slogų emocinį foną. „Kuo daugiau buvo emocinio prisirišimo prie pavogtų daiktų arba jie turėjo asmeninę reikšmę, tuo skaudžiau žmogus gali pergyventi įvykį. Juk tikrai nėra tas pats kai iš namų išnešamas televizorius, ar kai pasisavinamos šeimos relikvijos, paveldėti papuošalai, svarbūs nuosavybės dokumentai ar kietieji diskai su jautria asmenine informacija“, – teigia ekspertas.

Namų saugumą gali padėti užtikrinti apsaugos sistemos, kurių pasirinkimas priklauso nuo patalpų ploto ir grėsmių, nuo kurių norima apsisaugoti. Namų apsaugos signalizacija – vienas patikimiausių būdų apsaugoti namus ar kitą turtą.

Kai signalizacija prijungiama prie saugos tarnybos pulto, apsauga užtikrinama nuolat – be išeiginių ar laisvadienių. Net ir galimai klaidingo pranešimo atveju specialistai atvyks patikrinti, kas tai buvo ir įsitikins, kad nėra pavojaus gyventojams ar turtui.

Pagal BNS inf.