Specialistų patarimai

MaistasPasitikome gavėnios arba apsivalymo laikotarpį, kuris tęsis septynias savaites iki Šv. Velykų kovo 27 d. Mūsų senoliai nevalgė mėsos, negėrė pieno, susilaikydavo nuo saldumynų, kavos bei žalingų įpročių. Šiais stipriai perdirbto maisto laikais reiktų, pirmiau, vengti būtent perdirbto maisto. Atsigręžti į saikingumo pajautimą ir valgymo kultūros formavimą. Ne tik išsirinkti sveikatai palankius maisto produktus, skirti laiko maisto ruošimui, gaminant išsaugoti maistines savybes, bet visų svarbiausia skirti laiko valgymui. Puikus metas pokyčiams, kad pavasaris pasitiktų ne tik su saule danguje, bet ir Jumyse.

vitaminas d suolis shutterstock 147680771Dideliame tyrime, kuriame dalyvavo vidutinio ir vyresnio amžiaus vokiečiai, buvo nustatyta, kad tiems, kurių organizme buvo ypač nedaug vitamino D, grėsė gerokai didesnis pavojus mirti nuo vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų ir kvėpavimo negalavimų.

Saulės šviesa, riebi žuvis ir papildai yra puikūs būdai padidinti vitamino D - maistingosios medžiagos, kuri, atrodo, gali gerokai atitolinti mirties dieną - atsargas organizme.

Paskelbdami šią naujieną anksčiau, negu ji buvo publikuota leidinyje „American Journal of Clinical Nutrition“ (Amerikos gydomosios mitybos žurnale), Vokietijos tyrėjai iš Vokietijos vėžio mokslinio tyrimo centro nurodė ryšį tarp vitamino D kiekio organizme ir mirtingumo pavojaus.

Beveik 10 metų stebėdami didelę 50-74 metų amžiaus žmonių grupę ir susiedami vitamino D kiekius jų organizmuose su jų mirtingumo rodikliu, mokslininkai nustatė aiškiai išreikštą atvirkštinį ryšį tarp mirties rizikos ir vitamino D.

vaistineValstybinė ligonių kasa (VLK) ragina žmones elgtis racionaliai ir pasinaudoti galimybėmis sutaupyti, įsigyjant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamų kompensuojamųjų vaistų.

Žmonėms, norintiems vaistinėje sutaupyti ir už vaistus nepermokėti, reikėtų žinoti kelias taisykles.

NutukimasMokslininkai, ištyrę ir įvertinę suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos bei mitybos įpročių pokyčius per paskutiniuosius du dešimtmečius, nustatė, jog šie kito sveikatai naudinga linkme. Maistui gaminti naudojama daugiau augalinių aliejų, dažniau valgomos daržovės ir vaisiai, tačiau vis dar vartojama per daug sviesto, riebaus pieno. Tokios išvados pateikiamos Nacionalinės mokslo programos „Lėtinės neinfekcinės ligos“ 2010-2014 m. ataskaitoje.

sausu akiu liga2015 m. Lietuvoje atlikta gydytojų oftalmologų apklausa parodė, kad net 99 proc. gydytojų sausų akių ligą (SAL) vertina kaip rimtą susirgimą, tad naujoms žinioms apie šį negalavimą įgyti vidutiniškai skiria apie 15 val. per metus.

Statistika rodo, kad sausų akių ligos simptomai vargina bene kas antrą pacientą, apsilankantį pas akių gydytoją, tačiau kodėl daugiau nei 80 proc. sergančiųjų sausų akių liga yra gydomi lašais, kurių sudėtyje - tik druska ir vanduo?

GripasPenktadienis, spalio 30-oji, buvo Supratimo apie gripą diena.

Mazuju ekspertu mokyklaDaugelis tėvų supranta, kaip svarbu ugdyti jų mažylių savarankiškumą. Vis dėlto dažnai klausiama: ką daryti, kad vaikas jaustųsi saugus ir savarankiškumo pamokos teiktų džiaugsmą? „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorė, vaikų psichiatrė dr. Sigita Lesinskienė pataria tėvams susilaikyti nuo savo vaikų savarankiškumo vertinimo pagal griežtai nustatytus rėmus ir kuo daugiau leisti daryti patiems vaikams.

OsteoporozeRemiantis Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis, osteoporoze Lietuvoje serga apie 200-250 tūkst. žmonių, arba 10-12 proc. šalies gyventojų. 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų per gyvenimą patiria bent vieną osteoporozinį lūžį.

Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Ne tik spalio 20 d. minima pasaulinė osteoporozės diena, bet ir grėsminga statistika, pasak sveikatos specialistų, turėtų skatinti žmones profilaktiškai atlikti kaulų tankio tyrimus, o žinantiems, kad turi trapius kaulus - labiau savimi rūpintis, vengti ligos paūmėjimą keliančių veiksnių ir situacijų.

DantysDaugelis gyventojų mano, jog puikiai prižiūri savo dantis: juos valo dantų šepetėliu, naudoja tarpdančių siūlą bei reguliariai atlieka profesionalią burnos higieną. Tačiau odontologijos klinikos „Dental P.R.O.“ gydytojai išskyrė penkis blogiausius žmonių įpročius, kurie nulemia prastą dantų būklę. Pirmoje vietoje - dantų naudojimas vietoje atidarytuvo.

„Kiekvienam iš mūsų yra pasitaikiusi situacija, kuomet šalia nebuvo butelio atidarytuvo, žirklių ar kitų įrankių ir vietoje jų teko pasinaudoti burna. Tačiau bandant dantimis nuimti butelio kamštelį ar atplėšti kietas pakuotes, galima smarkiai susižaloti. Tokiu būdu gyventojai dažnai prasikerta lūpą, įdreskia dantenas ar net nuskelia dantį. Sužalota dantena dažniausiai sugyja savaime, tačiau nuskilusį dantį sutvarkyti prireikia daugiau laiko. Tokiu atveju dažnai pacientams dantį prireikia atstatyti naudojant plombines medžiagas ar protezuojant. Skilimo metu lūžiui pasiekus danties pulpą, prireikia net ir kanalų gydymo. Jei dantis skyla po dantena ir jo nebeįmanoma atstatyti, dantį tenka pašalinti“, - komentuoja klinikos „Dental P.R.O.“ gydytoja periodontologė Daiva Gelažienė.